Mobil

Tüm iPhone modelleri yavaşladı!

Tüm iPhone modelleri iOS 11.2.2 güncellemesi ile yavaşladı!


Apple, bataryası yıpranmış iPhone modellerinde, akımın doğru ve stabil iletilmediği için CPU frekansını düşürdüğünü itiraf etmişti. Batarya değişim ücretini 129 TL'ye çeken Apple, geçtiğimiz gün yayınlanan iOS 11.2.2 güncellemesi ile aralarında iPhone X ve iPhone 8'in de bulunduğu tüm iPhone modellerini yavaşlattı.

2018'e bomba gibi düşen Meltdown ve Spectre açıklarını iOS 11.2.2 güncellemesi ile yamalayan Apple, işlemcide performans kaybının yaşanmasına engel olamadı.

Şahsi olarak kullandığım iPhone X, Geekbench 4 testinden çoklu çekirdek bölümünden 10.101 puan ve tekli çekirden bölümünden 4.204 puan alırken, iOS 11.2.2 sonrası çoklu çekirdek testinden 9748 puan tekli çekirdekten ise 4180 puan aldı.

iPhone 6'da ise durum daha vahim. iOS 11.2.2 ile iPhone 6'da tekli çekirdekte %41 çoklu çekirdekte ise %39 gibi inanması güç bir performans kaybı yaşanıyor.

Uzmanlar bu güvenlik açığının kapatılmasının çok sancılı olacağını işlemcilerde %30'a varan performans kaybının yaşanacağını zaten günler öncesinden söylemişti. Bu güvenlik açıklarının piyasadaki tüm cihazları etkilediğini belirtelim.

iPhone'un yanında yakında eğer Meltdown ve Spectre için güncelleme alırlarsa PlayStation 4, Xbox One, Android telefon ve tabletler, bilgisayarlar ve işlemcinin yer aldığı aklınıza gelebilecek tüm cihazlar yavaşlayacak.

Yorumlar
Ömer
Türkiyede adalet olmuş olsaydı baştaki vampirler koltuğu değil halkını düşünüp mahkemelerde tazminat açtırıp milletini yahudilere yem etmezdi
Cevapla
mete
Koltuğunu düşünenleri boş ver sen birey olarak ne yapıyorsun onu söyle, adam 6500 tl lik telefonun %90 özelliğinin ne işe yaradığını dahi bilmiyor, bırak kullanmayı ama gidip kredi çekip o telefonu alıyor. Elinde 6500 tl'lik telefon var lakin elektrik faturasını ödemek için 1 saat sıra bekliyor, niye çünkü kullandığı cihazın ne gibi işlere yaradığını bilmiyor. E şimdi sen başta olsan aynı vampirliği yapmaz mısın?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.