Mobil

Türkiye 5G için tarih verdi! Geri sayım başlasın!

Türkiye, 4.5G'den sonra kolları 5G için sıvadı. Türkiye 5G teknolojisine çok yakında geçiş yapacak. İşte konuyla ilgili resmi açıklama.

Türkiye 5G için tarih verdi! Geri sayım başlasın!

Türkiye, 4.5G'yi çözeli çok oluyor. Şimdi ibre 5G'ye çevrilmiş durumda. Amerika'nın bile yeni yeni geçtiği 5G teknolojisinin çok yakında ülkemize de geleceği bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından müjdelendi. Türkiye 5G teknolojisine çok yakında geçiş yapmaya başlayacak.

Ömer Fatih Sayan, 2022 yılında 5G frekans ihalesini tamamlamak istediklerini ve 2023 yılında da ilk sinyali sunmayı planladıklarını belirtti.

Sayan resmi Twitter hesabı üzerinden; "Yerli #5G teknolojileri için heyecanımız katlanarak artıyor. 2020 yılında 5G test şebekelerini deneyerek önemli bir başarı gerçekleştirmiştik. 2022 yılında frekans ihalemizi tamamlayarak, 2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. 5G’ye yönelik çalışmalarımızda, şebekelerimizin yerlileştirilmesi en önemli önceliklerimiz arasında. 2018 yılında Bakanlığımız/BTK’nın destekleri ile OSTİM bünyesinde kurulan
HTK'nin Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesinin ilk demoları Mart sonu itibariyle tamamlandı.  5G yeni radyo, çekirdek şebeke, Şebeke Yönetim Sistemi, Radyolink gibi ürünlerin Ar-Ge süreçleri ve prototipleri hazırlandı. 26 Mayıs 2021 tarihinde de
HTK ile bu ürünlerin son halinin demolarını düzenlenecek bir etkinlikle kamuoyuna duyuracağız." ifadesini kullandı.

Sayan; 5G'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Milli Teknoloji Hamlesi'nin bir parçasının olduğunu ve Dijital Türkiye'nin gelişim sürecinde önemli bir rol oynayacağının da sinyallerini verdi.

Eğer planlar beklendiği gibi uygulanırsa 5G teknolojisi ile 2023'ün ilk ışıklarında tanışacağız. İlk olarak muhtemelen İstanbul, Ankara ve İzmir gibi pilot bölgeler bu teknolojiye geçiş yapacak. 2023'ün sonlarında ise 5G'nin Türkiye'nin büyük bir bölümünde kullanılması bekleniyor.

Yorumlar
Titanli
23 Seçimleri avantajı için 23 seçimlerine 5G bırakıldı.. amaç oy avcilgi
Cevapla
Dohan
Aynen
Cevapla
💎G@kko💎
Abem bize ne zaman gelecek da
Cevapla
Dohan
Hız verin hız firene deyil gaza basın
Cevapla
Raşit Kadıoğlu
4,75 g gelsin öncr
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.