Mobil

Türkiye pazarında umduğunu bulamayan Çinli; Vivo

Türkiye pazarı Çinli akıllı telefon üreticileri için cazip bir pazar olsa da gelen her firma aradığını bulamayabiliyor. Buna en net örnek ise Vivo.

Türkiye pazarında umduğunu bulamayan Çinli; Vivo

Hali hazırda Türkiye'de pek çok Çinli üretici yer alıyor. Huawei, Honor, Xiaomi, Oppo, Tecno, TCL, realme ve Vivo hali hazırda kurumsal olarak ülkemizde hizmet veren Çinli akıllı telefon üreticilerinden bazıları.

Bu markalara baktığımızda, Huawei, Honor, Xiaomi, Oppo ve realme'nin ülke pazarında daha aktif bir görünüm sergilediğini söyleyebiliriz. Gerçi Huawei ve Honor son dönemde uygulanan ambargolar nedeniyle biraz zor günler geçiriyor. Fakat bu başka bir yazının konusu.

Bu yazımızdaki ana başlığımız ise ülkemizde aradığını bulamayan Çinli akıllı telefon üreticileri. 

Türkiye pazarında umduğunu bulamayan Çinli; Vivo

Aslında ülkemizde yer alan üreticilerin pek çoğu öyle ya da böyle kendisine has bir müşteri kitlesine ulaşmayı başardı. Fakat dünya pazarında önemli bir yere sahip olan Vivo, ülkemizde kimsenin umurunda olmadı.

Elbette burada Vivo'nun telefonlarının çok kötü ya da çok kalitesiz olmasına bağlı bir neden söz konusu değil. Tamamen Vivo'nun Türkiye'deki operasyonlarını yürüten isimlerin yetersizliğinden kaynaklı sebepler bahis konusu.

Türkiye pazarında umduğunu bulamayan Çinli; Vivo - Resim : 1

Öncelikle Vivo'nun ülkemizde satışa sunduğu ilk modelin fiyat olarak daha makul bir cihaz olması gerekiyordu. İkinci olarak bu telefonun tanıtım kampanyasının daha sesli, daha  gür bir şekilde duyurulması lazımdı.

Fakat Vivo kendi kendisine çalıp oynamayı tercih etti. Şu anda sokağa çıkıp rastgele bir telefoncuya girip Vivo modeli sorsanız, "o da ne?" cevabına muhattap olabilirsiniz. Satıcılar bile Vivo'nun varlığından habersiz.

Eğer Vivo Türkiye operasyonlarına bir çeki düzen vermezse, ülkemize gelen telefonları eşe dosta dağıtmaktan öteye gidemezler. Bu kafa yapısıyla da büyüme odaklı işler yapmak pek kolay olmayacaktır.

Şu andaki görüntü Vivo'nun Türkiye pazarında çok da kalıcı olmayacağını gösteriyor. Dolayısıyla ileride sorun yaşayan Vivo müşterileri muhtemelen karşıların yetkili bir muhattap bulamayabilirler.

O yüzden bir süre Vivo modellerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Zaten Vivo yerine alınabilecek çok daha ucuz ve çok daha kaliteli onlarca marka ve model mevcut.

Yorumlar
👑The Real Gakko👑
Vivo ülkeye girerken hata yapti.Ucuz cihazi getirip bize bahali satmaya çalişti.Kimsede almadi.3-5 tanem bile sattini düşünmim.
Cevapla
Fatih
2500 Luk telefonları 4000 e satarsa sonu öyle olur tabi
Cevapla
Salih
Vivo devilde IQOO lar güzel
Cevapla
Musafir
2 binlik TLF 6 7 satmaya devam etsin umduğunu bulur
Cevapla
Can
Bulamazsın tabi 600 Li işlemcilere 7 8 bibloda dersen
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.