Mobil

Türkiye'de Android mi lider iOS mu?

Türkiye'de lider işletim sistemi hangisi?

Türkiye'de Android mi lider iOS mu?

Mobil reklam ağı olan Mobilike, Türkiye'deki mobil sektör ile ilgili önemli verileri bizlerle paylaştı.

Şimdi Mobilike'ın yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye'de mobil işletim sistemi liderliğinin kimin elinde olduğu ortaya çıktı. Sonuçlara göre Türkiye'de kullanıcıların %45'i iOS'un elinde bulunuyor. İkinci sırada %31 ile Android geliyor ve onu %11 ile Symbian ve %5 ile BlackBerry OS takip ediyor. Geriye kalan %8′i ise Bada ve Windows Phone gibi diğer işletim sistemleri oluşuyor.

1343679223_mobileworld.jpg

Türkiye'de 2012′nin ilk çeyreği itibarı ile 7.1 milyon mobil internet kullanıcısı bulunuyor. Avrupa'da ki akıllı telefon kullanım oranlarına baktığımız zaman, İngiltere ve Almanya'da iOS ve Android yakın oranlarla birbirlerini takip ediyor ancak Türkiye ve İtalya'da iOS, Android işletim sisteminin önünde ciddi bir fark atıyor.

Araştırmaya göre Türkiye Apple App Store'da en çok ciro yaratan 2'nci kategori konumunda olduğu görülüyor. iGo ve Sygic GPS uygulamaları kullanıcılardan tarafından büyük ilgi görüyor.

Son 1 yıl içerisinde ki gelir artış oranına bakıldığında Türkiye, Brezilya, Rusya, Meksika ile birlikte ilk 4'te yer alıyor. Türkiye'deki mobil uygulama mağazalarından elde edilen gelir ağırlıklı freemium uygulamalardan sağlanıyor.

Apple'ın Türkiye App Store uygulama mağazasına bakıldığı zaman Top 100 en çok ciro yapan uygulamalarda oyunlar toplam cironun yaklaşık %60'ını oluşturuyor. Oyun kategorisini navigasyon, sosyal ağ ve eğlence kategorisi takip ediyor. Türkiye'de indirilen her 100 ücretsiz uygulamaya karşılık 2 adet ücretli uygulama indiriliyor.

Yorumlar
reis
applenin köleleri bitmez onların meseleleri
Cevapla
Bence ne kadar androidte diledigin gibi rom degistirme, arayuz programlari, root yapma gibi secenekler olsa dahi, jb'li bi iphone kat kat daha iyi. Yazilimsal olarak iphone'u kimse gecemez. Ama androidli samsung, Donanimiyla iphone'a bin basar. Aslinda samsung, kendi bi yazilim gelistirse enfes olurdu..enfes otesi olurdu.
Cevapla
elma almak biraz teknolojiden uzaklaşmayı sevenler için değilmi :)
Cevapla
sahil07
ezik duruma düşen benmiyim senmi fatih yazdıklarım yalanmi birde S3 kullaniyormussun bravo sana satacaksın S3 u alacaksın o zaman iphone
Cevapla
s3ün ustasıyız elmanın hastayısız dedeeee ama androidin birinci olduğunu biliyoz analize gerek yok.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.