Mobil

Türkiye'de döviz kuru telefon satışlarını nasıl etkiledi?

Türkiye'de yükselen döviz kuru, telefon fiyatlarını etkilemişti. Peki, bu zamlar Türkiye'deki telefon satışalarını nasıl etkiledi?


Son 6-7 ay içerisinde döviz kurunda önlenemez bir artış yaşandı. Bu artışa uzun bir süre sessiz kalan firmalar, daha sonra aldıkları karar ile artan kuru telefon fiyatlarına yansıttı. İlk Apple olmak üzere Samsung ve LG de yeni amiral gemisi modellerini zamlı bir şekilde satışa sundu.

Üst düzey telefon bundan 2-3 yıl önceye kadar 2.000 TL civarında satın alınabiliyorken, şimdi 3.700 ila 4.500 TL arasında satın alınabiliyor. Peki, telefon fiyatlarındaki bu artış satışları nasıl etkiledi dersiniz?

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, yılın başından bu yana telefon satışlarının aylık 1,2 milyondan 850 bin adede gerilediğini, yaşanan düşüşlerin daha çok 600-900 lira bandında yer alan modellerde olduğunu açıkladı. 

1494223698_zam.jpg

Ancak Ekşi; referandum sonrası kurlardaki gerilemenin, bazı telefon modellerinde fiyatların yüzde 15'e kadar düşmesine neden olduğunu bu sayede satışların %35 oranında arttığını açıkladı. Açıklamalara göre; yükselen kura rağmen kayıt dışı yani yurtdışından telefon satın alma rakamlarında patlama yaşanıyor. Bu rakamın 5 milyondan fazla olduğu söyleniyor.

Bakalım dolardaki bu yükseliş kontrol altına alındıktan sonra, başta Apple olmak üzere firmalar telefonlarına yapmış oldukları zammı geri çekecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.