Mobil

Türkiye'de telefon üretmek kolaylaşıyor! Peki, fiyatlar düşecek mi?

Çinli teknoloji devlerinin ülkemize yatırım yapmasına devletimiz sessiz kalmadı. Türkiye'de telefon üretmek için firmalara yeni kolaylıklar sunulacak.

Türkiye'de telefon üretmek kolaylaşıyor! Peki, fiyatlar düşecek mi?

Türkiye'de son günlerde Çinli telefon üreticilerinin üretim tesisi kurduğu haberlerine her geçen gün yenisi ekleniyor. Ülkemize yatırım yapan firmalara devletimiz sessiz kalmadı ve firmalara üretimde kolaylık sunmak için kolları sıvadı. Bu kolaylığa geçmeden önce ülkemize; Tecno Mobile, OPPO, Xiaomi ve Samsung'un yatırım yaptığını ve Türkiye'de telefon üretmeye bu yıl başlayacaklarını belirtelim.

Telefon üretiminde gümrük tarifesi uygulanmayacak

Resmi Gazete'de yayımlanan bilgidiriye göre; "1 inci maddede yer alan tabloda belirtilen 8517.70.00.00.00 Gümrük Tarife İsta- tistik Pozisyonlu eşyanın, akıllı cep telefonu üretiminde kullanılmak üzere, ana kart dizgisi ta- mamlanmamış ve tamamen demonte haldeki (CKD) aksam ve parça olarak ithalatında bu Teb- liğ hükümleri uygulanmaz.” 

Yani akıllı telefon üretiminde kullanılacak olan parçaların ithalatında gümrük tarifesi uygulanmayacak. Bu da akıllı telefon üreticilerinin malzemelerini diledikleri gibi getirip üretime başlaması anlamına geliyor.

Telefonların Türkiye'de üretimine başlamasından sonra fiyatlarda gözle görünür bir düşüşün yaşanması bekleniyor. Fiyatların şiştikçe şişen akıllı telefon pazarında büyük bir indirimin gelmesi ekonomiye de can verecektir.

OPPO Xiaomi Samsung

2021 yılı içerisinde Tecno Mobile, OPPO, Xiaomi ve Samsung bazı modellerini Türkiye'de üretip satışa sunacak. Ancak bu modellerin ilk etapta tepe modeller olmayacağı firmaların orta ve üst segmente odaklanacağı söyleniyor.

Yorumlar
Zeynep
Yok
Cevapla
yakup
türiyede üretim diye bir şey yok tüm ürünler çinde ürettilip kendi markasını vurduruyorlar çinde işcilik ucuz türkiyede çindeki gibi üretemessiniz ama türkiyede üretmek için ortak yabancı bulursanız o şekilde yürürsünüz üretim konuda tecrübem olduğu için yazıyom imkan versinler avrupa şartlarını türkiye getirsinler
Cevapla
yakup
bende isterim türkiyede olsun üretilsin tabiki avrupan daha iyi iş yaparız o konuda hemfikirim lakin türkiyede her hangi birşey yaptırma üretmek zor tecrübem var ordan biliyom
Cevapla
yakup
türkiyede üretim her açıdan zor avrupa gibi olmas
Cevapla
Attila
Avrupanın en kaliteli arabaları tv leri beyaz eşyaları Türkiyede üretiliyor.şu eziklik kompleksinden kurtulunda biraz ülkenizle gurur duyan.bu millet imkan olunca herşeyin en iyisini yapar
NİYE ZORMUŞ BE
Sayın kardeşim Türkiyede genç nüfus nitelikli eleman arsa ve fabrika için gerekli hr şey avrupadan daha iyi
Monday or Tuesday
Ya sonunda ekonomi konusunda harika bir haber! En yakın zamanda yeni bir telefon almam gerekiyor ama biraz daha bekleyeceğim.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.