Mobil

Türkiye'deki Nexus cihazlar için Android 5.0 Lollipop güncellemesi OTA üzerinden yayınlandı

Nexus kullanıcılarını sevindiren haber: Android 5.0 Lollipop güncellemesi OTA üzerinden Türkiye'de yayınlandı.

Türkiye'deki Nexus cihazlar için Android 5.0 Lollipop güncellemesi OTA üzerinden yayınlandı

Google'ın Nexus cihazlarına sahip kullanıcıların uzunca bir zamandır beklediği haber sonunda geldi. Dev arama motoru Google, Nexus cihazlar için Android 5.0 Lollipop güncellemesi Türkiye kullanıcılarına sundu.

Android 5.0 Lollipop olarak adlandırılan güncellemenin yayınlandığı cihazlar ise Nexus 4, Nexus 5 ve Nexus 7 (2013) Nexus 10 olarak görünüyor. Nexus 4 ve Nexus 7 nin bazı modellerinde henüz güncelleme bu cihazlarda mevcut olmayabilir. Ancak kısa süre içerisinde bu cihazlara da güncelleme sunulabilir.

1416299098_img20141118102806.jpg

ANDROİD 5.0 LOLLİPOP İLE GELEN YENİLİKLER

Android Lollipop ile arayüzde ve tasarımda tamamen değişime gidildi. Material Design (Materyal Tasarımı) ile hem arayüz hemde uygulamalar Google’ın deyimi ile kart tasarımı getirildi. Android, 64 bit ve 4 GB RAM desteğine kavuştu. RAM optimizasyonu yapılarak uygulamaların daha seri ve akıcı çalışması sağlandı.

Arka planda çalışan uygulamaların anlık olarak çalışmasından dolayı bataryada kayıplar yaşanıyordu. Google bu sorun için yeni bir algoritma geliştirirerek uygulamaların yalnızca çalıştığı zamanda veya belirli bir zaman da çalışıp anlık olarak çalışmasını engelleyerek pilde %50 oranında tasarruf etmesi sağlanıyor.

Android 5.0 Lollipop, Materyal tasarımı ile yeni bir görünüm, daha uzun şarj ömrünün yanında, geliştirilmiş bildirim ekranı ve daha fazlasını sunuyor. Eğer sizde bir Nexus cihazı kullanıcısı iseniz, gerçi cihazınız belirli zamanlarda güncelleme kontrolu yapıyor. Ancak sizde güncellemeleri manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, cihazınızın Ayarlar/Telefon/Tablet hakkında bölümünü seçmeniz ve sistem güncellemeleri butonunu sıklıkla tıklamanız gerekiyor. Kim bilir her an bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Herhangi bir Nexus cihaz kullanıcısı iseniz ve Andnoid 5.0 Lollipop güncellemesi sizede geldiyse aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşın.Tabiki diğer Android cihaz kullanıcıları da konu hakkındaki düşüncelerini yazabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.