Mobil

Türkiye’nin başı klon telefonlarla dertte olabilir

Akıllı telefon fiyatlarının artması ve satın alma gücünün azalması, vatandaşları klon telefon kullanımına yöneltti. Peki ama ülkemizde kaç adet klon telefon mevcut?

Türkiye’nin başı klon telefonlarla dertte olabilir

Akıllı telefon sektörü günden güne gelişmeye devam ediyor. Ancak hem yeni teknolojilerin daha fazla para gerektirmesi hem de başta COVID-19 olmak üzere pek çok nedenden ötürü akıllı telefonların üretim maliyetlerinin katlanması, ülkemizde satılan akıllı telefonların fiyatlarının da uçmasına neden oldu. İşte bu durumun en açık göstergesi ise, yapılan bir araştırmaya göre yakın bir zamana kadar akıllı telefon değiştirme süresi 2 yıl olan vatandaşın, artık yeni aldığı bir modeli en az 4 sene kullanması gösterilebilir.

Bunun anlamı vatandaş yeni bir akıllı telefon satın almakta zorlanıyor. Ancak bundan daha kötü bir durum var. Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde satılan her 3 telefondan 1’i yurtdışından kaçak yollarla getirilmiş ve burada IMEI kopyalamak yani bir diğer ismiyle klonlamak suretiyle çalışır hale gelmiş telefonlardan oluşuyor.

Türkiye’nin başı klon telefonlarla dertte olabilir

Durumun vahametini anlatabilmek için biraz daha sayılara yönelmemiz yeterli olacaktır. Buna göre ülkemizde bir yıl içerisinde satılan sıfır ve ikinci el telefon sayısı 10 milyon civarında. İşte bu telefonların yaklaşık 3,5 milyon adedi sahte IMEI’lerle donatılmış. Bu illegal faaliyetin devlete faturası ise 5-7 milyar lira arası bir tutar.

İşte bu nedenle devletin bir taraftan akıllı telefonların fiyatlarını doğrudan etkileyecek döviz kurunu indirmesi gerekiyorken, diğer bir taraftan ise klon cihazlara ilişkin yeni çözüm önerileri sunması bekleniyor.

Yorumlar
Kimsesiz
Açık konuşayım Xiaomi Redmi 9T 128 GB yurtdışı cihazı 180 Dolara aldım. En başta herşey güzeldi, Android 10 MIUI 12.0 yüklüydü orjinal olarak. Neyse gün geldi IMEI kayıt yaptırmam gerekti, yaptırdım. Ondan sonra başım beladan kurtulmadı. Telefonu guncelledim, telefon kapandı. Tekrar IMEI. Android 11 MIUI 12.5 yazılımında sorunlar mevcuttu. Programlara geçişte hafif kasmalar falan. Halbuki eskiden MIUI 12.0 da böyle birşey hiç yoktu. IMEI atıldıktan sonra 4.5G ve volte hizmetini kullanamadım. Anlayacağınız telefonculara da 60 dolar para yedirdim, telefonu 6 kez yaptırdım. Daha 8.5 aylık cihaz! Keşke garantili cihaz alsaydım. Keşke. Kafam rahat olurdu en azından. Sürekli para kaybediyoruz be hacı abi. Biz ne zaman parayı artıracağız.
Cevapla
Beydullah
Siz ülkenizde kendi paranızı neden kullanmıyorsuz? Dolar ne?
@payiz.571
Sanki tekelci şirketlerin legal olarak getirdiği ürünlere çok KDV veriyor gibi haber yapmayın Allah aşkına. İsmi lazım değil şirketi bir telefon için 3.000 lira kayıt parası mı veriyor. Karçırdığı vergilerle bir kuruşa indiriyor buna kimse ses çıkarmıyor Ama devlet vatandaşa kazık atma peşinde.
Cevapla
Ali
Ben mi 11 lite 5 ne kullanıyom yurt dışı 4500 yurt içi 11000 niye ben 4500 varken 11000 vereyim
Cevapla
Mahir Kara
Hangi devlette bukadar vergi bukadar cezalar bukadar zam var halk zaten çıkmaza girdi krediye yoneliyo ödeyemeyince ya yuvası daglyo ya intihar edyo bunn vebali kime soruyom
Cevapla
Berkay
Devlet trt payı ve a vergisi b vergisi yok ettide bizmi almadık yasal telefon
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.