Mobil

Ubuntu, ilk aşamada Nexus modelleri için yayınlandı

Sunulan kaynak kodları ile geliştiricilerin sistemde birçok eksiği tamamlaması hedefleniyor.


Kısa sür önce Ubuntu ile çalışan tableti görücüye çıkaran şirket, mobil cephesinde yaşanacak gelişmelerin ise bir süre gecikeceğini bildirmişti. İlk telefon için 2013 yılı sonu ya da 2014 yılı başı hedeflenirken, daha önce belirtildiği üzere işletim sisteminin geliştirilmesi için ön izleme versiyonu ise indirilebilir duruma getirildi. İlk aşamada sadece Nexus modelleri kapsayacak özel kodların yer aldığı dosyalarda büyük ekranlı bir telefon için hazırlandığı iddia edilen bir dizi dosyaların da yer aldığı bildiriliyor.
1361517177_ubuntu-galaxy-nexus.jpg

İşletim sisteminin ilk aşamada Nexus modelleri için ön izleme dosyaları sunması Goole’ın mevcut sistemi desteklediğinin göstergesidir. Geliştiriciler indirilebilir kodlar sayesinde daha kararlı ve eksiksiz bir sistem oluşturmayı amaçlarken, ilk aşamada birçok fonksiyonun çalışmayacağını hatırlatalım. Bunun yanı sıra İnternet Tarayıcısı, Medya Oynatıcısı, Galeri ve Kamera uygulamaları sorunsuz bir şekilde görevini yerine getirmekte.

Ubuntu cephesindeki gelişmelerin kısa süre içerisinde büyük gelişme kaydedeceğini ön görebiliriz; Nexus modellerinin yanı sıra farklı üreticilerden de sisteme destek gelebilir.

Yorumlar
Burak Kaya
https://wiki.ubuntu.com/Touch/Install Yukarıdaki linkte detaylı kurum var ancak açıkçası çok karışık bir kurulum ve telefonu uçururum diye güvenemedim, şu an için XDA sitesini takipteyim daha basit bir yönetimin sunulacağı konuşuluyor.
Cevapla
Burak Kaya
Yükleme talimatı kısa süre içerisinde sizlerle birlikte olacaktır. :)
Cevapla
Sinan
Dosyaları ve imajları gördüm. Yüklemek için yönergeleri koca internette bulamadım. Birisi bizi bilgilendirse de bir denesek (kızım sana söylüyorum adminim sen anla :) )
Cevapla
Burak Kaya
Merhaba m@p53, Google, geçtiğimiz yıl 12ç5 milyar $ gibi rekor bir para ödeyerek Motorola'nın mobil bölümünü satın almıştı. Buradaki asıl amaç elde edilen binlerce patent olsa da, Google'ın gelecek olanları arasında Motorola'yı iddialı markalar arasına koymaktı. Satın alma öncesi Motorola'nın hali içler acısı bir durumdaydı. Sunduğu telefonlar istenilen seviyede satış gerçekleştiremiyor ve üst seviye modellerle rekabet edemiyordu. Oysa geçtiğimiz yılın son döneminde tanıtımı yapılan Motorola Razr Maxx serisi ile başta Amerika olmak üzere bir dizi pazarlarda küçük kıpırdanmalar yaşandı. Google, üstelik Motorola'nın mobil bölümüne Samsung'un ar-ge merkezini örnek alması yönünde telkinlerde bulunurken, pazarlama stratejisinde de Güney Koreli üretici model alınıyor. Ayrıca Google, ilk aşamada şirketi giriş sesviyesi telefonlardan uzak tutarak yenilikçi modeller üretmesini istiyor. Pil ömrü, kasa yapısı ve kamera yetenekleri bunların başında geliyor.
Cevapla
m@p53
nexus cihaz almak şart oldu. arkasında kesintisiz google desteğinin olması da ayrı bir konu. fakat nexus cihazlarında lg ve samsung adıyla çıkıyor. neden google motorola adıyla bir atak yapmıyor?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.