Mobil

Ubuntu, Nexus modellere nasıl yüklenir?

Ubuntu'nun 2013 yılı sonlarında final sürümünün hazır olması bekleniyor.


Linux tabanlı işlem sistemi Ubuntu, tablet ve telefonlarda geliştirilmek üzere bazı kaynak kodlarını ilk aşamada Nexus modelleri için indirilebilir hale getirdi. Henüz tam anlamıyla randıman vermeyen kaynak kodlarının kısa süre içerisinde geliştiriciler tarafından hazır hale getirileceği ve eksik, hatalı birçok bölümün düzeltileceğini düşünüyoruz.

Google tarafından bizzat desteklenen platform için ilk aşamada Nexus modelleri için yayınlanırken, sizlere bu yazımızda Ubuntu işletim sisteminin Nexus modellerine nasıl yüklendiğini aktarmaya çalışacağız.
1361609322_upos00.jpg

Nexus 4 telefonuma yükledikten sonra ilk izlenimlerimi aktaracak olursam; ilk olarak görsel anlamda sistemi çok beğendimi ifade etmek isterim. Zaten menüler arası geçiş yaparken ya da iler-geri gitmek isteğinizde herhangi bir kapasitif tuş ye alımıyor. Söz konusu bu işlemleri parmağınızı ekran üzerinde gezdirerek yapıyorsunuz. Rom henüz hazır değil ve eksiklikler var, 1 saatlik kurcalama sonrası Android'e geri döndüm. Açıkçası Ubuntu işletim sisteminin final sürümünde birçok kullanıcı tarafından benimseneceğini düşünüyorum.

Resmi sitede yayınlanan yöntemin aksine geliştiriciler tarafında daha kolay bir yükleme talimatı için telefonunuz ya da tabletinizin root yetkisine ve Recovery menüsünün yüklü olması gerekmektedir.
Ubuntunun yayınladığı yükleme talimatına buradan ulaşabilirsiniz. 

Not: Rom yükleme işlemi sırasında talimatları sırası ile uygulayın. Bu durumda herhangi bir sorun yaşamayacaksınızdır. Herhangi bir yanlışlık durumunda telefonuza ciddi zararlar verebilirisiniz.

1-İlk olarak cihazınızla uyumlu dosyayı aşağıdan indirip.

Nexus 10: manta
Nexus 7  : grouper
Nexus 4  : mako
Galaxy Nexu: maguro

2- Daha sonra ise her cihaz için gerekli olan Phablet armhf zip dosyasını buradan indirin.

3- İndirdiğiniz her iki dosyayıda olduğu gibi telefon hafızasına atın.

4- Cihazını Recovery moduna alın ve ilk olarak uyumlu dosyayı daha sonra ise her cihaz için gerekli olan  "Phablet armhf zip" dosyasını flaşlayın.

5- Yükleme işlemi bir kaç dakika sürecektir. İlk açılış normalden biraz daha uzun sürebilir. Telaş edecek bir durum yok.

Şimdi Ubuntu'nun keyfini çıkarabilirsiniz.
Yorumlar
Burak Kaya
Maalesef henüz giriş yapamıyorsunuz.
Cevapla
Misafir
Şuanda indiriyorum ancak merak ettiğim bir konu var google hesabımız ile giriş yapıp rehber gibi gerekli şeyleri bulabilrimyiiz
Cevapla
Misafir
Şu anda interneteki ilk türkçe dokuman sizin yazınız. Ellerinize sağlık.
Cevapla
Sinan
Çok teşekkür ederiz. Harika ve tatmin edici bir yazı olmuş. Nasıl derler "büyüksün admin". İlk fırsatta demeyeceğim. Burası sormak için çok uygun degil biliyorum ama dual boot mümkün mü?
Cevapla
Burak Kaya
İlk aşamada dual boot olacağını zannetmiyorum, ancak geliştiricilerin buna da el atacağını düşünüyorum.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.