Mobil

Vodafone müşterilerine özel hizmet sunmaya hazırlanıyor

Türkiye'deki 3 büyük operatörden biri olan Vodafone, 5G ile yeni bir alt yapı ve müşteriye özel hizmet için kolları sıvadı. İşte detaylar.


Vodafone gelecekle ilgili planlarını açıklamaya devam ediyor. 5G tarafında önemli yatırımlar yapan Vodafone, bu teknolojinin gücü ile kişiye özel hizmetler sunmaya hazırlanıyor. 

Türkiye'nin telekomünikasyon tarafındaki önde gelen ismi, yeni 5G teknolojileri sayesinde müşterilerine 10 kat daha yüksek hızlar sunabilecek. Ayrıca oyunlardaki gecikme süreleri de çok önemli ölçüde düşecek.

Konu ile ilgili Vodafone Türkiye ekibinden yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi.

Vodafone müşterilerine özel hizmet sunmaya hazırlanıyor

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, şebeke altyapısını yenilikçi teknolojilerle geliştirmeye devam ediyor. Türkiye’de 4.5G’de en geniş kapsamaya sahip olan Vodafone, şimdi de Geleceğe Hazır Şebeke ile global deneyimini Türkiye’ye taşıyarak müşterilerine en iyi dijital deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda altyapı geliştirme çalışmalarına hız veren Vodafone, Geleceğe Hazır Şebeke (Next Generation Network - NGN) altyapısıyla müşterileri için 10 kata kadar daha yüksek hız, daha fazla bağlantı sayısı ve daha düşük gecikme süresi sağlayacak. Vodafone, müşterilerinin ihtiyaç ve isteklerine göre farklılaşan Geleceğe Hazır Şebeke ile daha akıllı ve kişiselleştirilmiş bir hizmet sunacak.

Thibaud Rerolle: “Daha akıllı ve müşteri odaklı bir şebeke kuruyoruz”

“Teknoloji iletişimi şirketi” olma vizyonuyla faaliyet gösterdiklerini belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Thibaud Rerolle, şunları söyledi:

“Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için şebeke altyapımızı yeni nesil teknolojilerle geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Geleceğe Hazır Şebeke ile mevcut mobil altyapımızı daha hızlı, daha esnek ve gecikme süresi daha düşük bir yapıya kavuşturuyoruz. Geleceğe Hazır Şebeke demek, çok daha akıllı, müşteri odaklı ve yarının ihtiyaçlarını karşılayan şebeke demek. Böylece, müşterilerimizin kullandıkları servislere yönelik geliştirilen, kişiselleştirilmiş bir mobil şebeke yapısına doğru ilerliyoruz. Bu yeni nesil yapıya müşterilerimizin sahip olduğu tüm akıllı ürün ve servisleri de dahil ederek bağlantının zenginleştirildiği bir ekosistem oluşturuyoruz. 5G’ye giden yolda Geleceğe Hazır Şebeke’nin temelini çözüme yönelik uygulamalarla kuruyoruz. Vodafone Türkiye olarak, teknolojide ilklere imza atmaya devam edeceğiz.”

Mobil oyundan Nesnelerin İnterneti’ne her alanda Geleceğe Hazır Şebeke olacak

Vodafone Türkiye, Geleceğe Hazır Şebeke yapısıyla, özellikle mobil oyun, Nesnelerin İnterneti (IoT), eğlence servisleri, uzaktan çalışma ve eğitim, Sabit Kablosuz Erişim (FWA), Özelleştirilmiş Mobil Şebeke (MPN) gibi alanlarda müşterilerine daha kaliteli hizmet sunabilecek. Geleceğe Hazır Şebeke sayesinde mobil oyun hizmetleri için gelişmiş bir şebeke mimarisi kuracak olan Vodafone, eğlence servisleri için de temel bilişim (IT) yeteneklerinde iyileşme sağlayacak.

Geleceğe Hazır Şebeke yapısını kullanarak yerel bir IoT platformu oluşturmaya hazırlanan Vodafone, aynı zamanda Türkiye’nin ilk MPN kurulumlarına da imza atmayı hedefliyor. FWA alanında rekabetçi bir stratejiye sahip olan Vodafone, geleceğe yönelik atacağı bu adımların tamamını güçlü bir iş ortakları platformu kurarak hayata geçirecek.

Şebekeyi akıllandıran teknolojiler bir arada

Daha akıllı bir yapı sunan Geleceğe Hazır Şebeke mimarisi, bünyesinde OpenRAN, Özelleştirilmiş Mobil Şebeke (MPN), Şebeke Dilimleme, Yazılım Tanımlı Şebeke (SDN) gibi pek çok özellik barındırıyor. Bunlardan OpenRAN, altyapı kurulum, bakım ve kapasite yükseltme işlemlerini kolaylaştırıp şebeke ekonomisini iyileştirirken, şebeke ekipmanlarını açık platformlara taşıyarak operasyon giderlerinde %30’a varan tasarruf sağlıyor.

Diğer yandan, Şebeke Dilimleme belli bir bölgeye ait özel şebeke yapısı sayesinde dış etkilerden arındırılmış bir deneyim sunarken, SDN teknolojisi de beklenmeyen durumlarda insan müdahalesine gerek kalmadan daha hızlı şekilde harekete geçebilecek bir altyapı kurmayı mümkün kılıyor.

5G
Yorumlar
Ddff Fggh
Çekiyorsa ne kadar
Cevapla
Vodafone mağduru
Manavgat a 3-4 km uzak koyde çekmiyor internet telefon bile zor çekiyor şikayet ettik alt yapi yok baz istasyonu yok şu anda yatırım planında yok dediler 5g nasıl çekecek
Cevapla
Muro
Kardeşim şu didimdeyim hisar mahallesinde İnternet çekmiyor gelsinler ispatlarım.
Cevapla
Servet Çelik
Sözde her yerde çekiyor deniliyor çekmiyor müsteri hizmetini aradığımda biz sizin sikayetinizi değerlendiriyoruz diyor 2 ay oldu ne arayan var ne de soran.
Cevapla
Erol
Siz önce İnegöl'de adam akıllı baz istasyonu kurun 3 g bile cekmiyo 5 g den bahsediyonuz
Cevapla
5gli
Baz istasyonu kursalar dert kurmasalar ayrı dert. Kurmaya geliyorlar mahalleli üstün Google bilgileri ile gelen ekibe karşı çıkıp burda baz istasyonu kurdurmayız deyip ekibi taşlıyor üstüne kurulmasın diye imza topluyor. kurulmuyor. sonra vay efendim Vodafone, tt burda çekmiyor diye bir laf yaparlar. peki turkcell nası çekiyor? turkcell millet google ı öğrenmeden önce kurmuş şebekeyi :)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.