Mobil

Vodafone Türkiye WiFi üzerinden arama testini gerçekleştirdi

Vodafone Türkiye, WiFi üzerinden arama testini başarıyla tamamlayan ilk operatör olarak bir ilke imza attı.

Vodafone Türkiye WiFi üzerinden arama testini gerçekleştirdi

Vodafone Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, Vodafone tarafından sürdürülen WiFi üzerinden arama (VoWiFi) hizmetine yönelik test çalışmalarının sonuncusu Vodafone Dijital Operasyon Merkezi'nde gerçekleştirildi.

WiFi üzerinden yapılan mobil ses araması testi, Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından test şebekesi altyapısı kullanılarak ticari terminaller ile yapıldı. Noter huzurunda yapılan testte, ek bir uygulamaya gerek kalmadan WiFi üzerinden yapılan arama başarıyla tamamlandı. WiFi destekli telefon ve SIM kart aracılığıyla, herhangi bir WiFi bağlantısından yapılabilen WiFi üzerinden arama sayesinde, kullanıcılar ek bir uygulamaya gerek kalmadan kolayca çağrı yapıp çağrı alabilecek. Ayrıca ek uygulamalardan farklı olarak, yapılan sesli ve yazılı (SMS) aramalar güvenli bağlantı (IPSec) ile operatörün bilgi güvenliği koruması altında tutulacak.

1427143462_img20150323224534.jpg

-"Ses ve SMS servislerini WiFi'den almak mümkün hale geldi"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Şebeke ve Teknoloji Direktörü Ara Yıldızlı, Vodafone Grubu'nun tüm dünyada yeni nesil mobil iletişim teknolojilerin hayata geçmesinde önemli bir rol üstlendiğini belirterek, "30 yıllık bu emsalsiz deneyim ve bilgi birikimi sayesinde bugün faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde en iyi ve en kaliteli 2G, 3G ve 4G hizmetini sunuyoruz. Bu amaçla geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğimiz 900 LTE  test ile Türkiye'de 900 MHz bandında 2G, 3G ve 4G testlerini gerçekleştiren ilk ve tek operatör olmuştuk" ifadelerini kullandı.

WiFi üzerinden arama teknolojisinin, yeni nesil  telefonların gelişimi doğrultusunda ivme kazandığına işaret eden Yıldızlı, şunları kaydetti:

"WiFi'nin mobil şebekeler ile entegrasyonu sayesinde mobil şebekedeki ses ve SMS servislerini artık WiFi altyapısı üzerinden almak mümkün hale geldi. WiFi üzerinden arama teknolojisinin uyumlu terminaller ile birlikte yakın zamanda kullanımının yaygınlaşacağı öngörülüyor. Bu doğrultuda, Türkiye'de ilk kez WiFi üzerinden arama yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Vodafone'un global deneyimini Türkiye'ye taşıyarak dünya çapında en son teknolojileri abonelerimize sunmak amacıyla teknoloji testlerini gerçekleştirmek konusunda öncülük etmeyi sürdüreceğiz."

Kaynak: aa

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.