Mobil

Vodafone'dan Türkiye operasyonlarına hamle!

Türkiye'deki hizmetlerini sürdüren Vodafone, yönetim tarafında önemli hamlelere imza attı. İşte konu ile ilgili detaylar.

Vodafone'dan Türkiye operasyonlarına hamle!

Vodafone Türkiye operasyonları için önemli bir hamleye imza attı. Türkiye'de uzun bir süredir hizmet veren Vodafone, dünyanın en büyük mobil operatörlerinden biri. Telsim'i satın alarak Türkiye pazarına giren Vodafone kısa sürede önemli bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başarmıştı.

Türkiye'deki kullanıcı sayısını arttırarak zirveye yerleşmeyi hedefleyen Vodafone, ülkemizdeki operasyonları için önemli bir adıma imza attı. Dilerseniz bu adımla ilgili detaylara Vodafone'un yayınladığı bültenden göz atabilirsiniz.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Vodafone'a dair bir şikayetiniz varsa bu haber altına yorum olarak iletebilirsiniz. Yorumlarınız Vodafone yetkilileri tarafından da okunabilmektedir. 

Vodafone Türkiye üst yönetiminde yeni bir atama gerçekleşti. Engin Aksoy’un Vodafone Türkiye CEO’su olarak atanmasının ardından boşalan Bireysel İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı pozisyonuna Meltem Bakiler Şahin atandı.

Yeni görevinde Vodafone Türkiye’nin tüm bireysel satış ve pazarlama faaliyetlerinin yönetimini üstlenecek olan Şahin, halihazırda yürütmekte olduğu Kurumsal İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini ise vekaleten yürütecek ve şirketin yenilikçi endüstriyel ürün ve çözümlerinin hayata geçirilmesinden sorumlu Kurumsal Pazarlama ve Kurumsal Satış ekiplerine ve her biri kendi alanında öncü olan kurumsal programlarına liderlik etmeye devam edecek

Meltem Bakiler Şahin kimdir?

Vodafone Türkiye ailesine 2017 yılında Kurumsal İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak katılan Meltem Bakiler Şahin, Vodafone’un şirketlerin dijital iş ortağı ve toplam çözüm sağlayıcısı olarak konumlanmasına ve bu doğrultuda kurumsal alanın dönüşmesine liderlik etti. Şahin, İTÜ Vodafone Future Lab, Vodafone Business Dijitalleşme Tırı ve Dijital Tarım İstasyonu gibi birçok inovatif projenin hayata geçmesinde önemli rol oynadı. 

Vodafone’dan önce EWE Turkey Grup bünyesindeki Millenicom şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Şahin, bu görevleri kapsamında şirketin büyüme esaslı bir şirkete dönüşme sürecine liderlik etti. Daha sonra 10 yıl boyunca Turkcell bünyesinde pazarlama ve müşteri deneyimi alanlarında farklı görevlerde çalışan Şahin, bundan önce de Sony Ericsson ve Procter & Gamble şirketlerinde çeşitli yerel ve global görevler üstlendi. 

Şahin, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevlerini de sürdürüyor. 

Yorumlar
DJ_Alper
çıne koyulan ambargoyu türkiye ile delmek
Cevapla
Nejdet YÜCEL
Samsun havza çiftlikköy mahallesinde erişim bulunmamaktadır ilgilenirseniz memnun oluruz
Cevapla
Dursun
Yıllarca modofon kullandım 1 yıldır Turkcell'de geçtim tekrar modofone geçtim.7 GB Lil paket 2 GB si modofon TV imiş buna bana söylemediler. Müşteri hizmetlerini aradım inceliyecegiz dendi sonra sorun yok dediler bende tekrar başka oporotere geçtim.2 GB le modofon TV seyretmek zorunda mıyım?bunu başta söylense idi kabul etmezdim.Yillarca faturamı düzenli yatirmama rağmen bunu hak etmediğimi düşünüyorum.
Cevapla
Vehmi
Vodafone : 1) müşteri hizmetleri insanları oyalıyor çözüm bulmuyo 2) 4,5 G çekiyor diyorsunuz ülkenin çoğu yerinde şikayet ve mağdur insanlar var 3) müşteri çekmek için sürekli kampanya yerine kendi abonesi olan kişiler için guzel kampanyalar yapılmıyor 4) insanları faturaliya geçirmeye çok hevesli bir çalışanlarınız var lakin fatura için ciddiyetsiz çalışma ve fatura aşımı oluyor, şikayetler aşırı derece. 5) telefonlar konuşmalarda 2 kişi konusurken 3 ve 4. Bilinmeyen kişi kolaylıkla sisteme dahil oluyor bunu görün artık. (Gizli saklı olması için değil, insan hayatı özeldir Ali ile Ayşe birbirini seviyor evli ise bana ne bundan aile kurmuşlar evlenmisler bana ne yani, ) 6) Vodafone iyileştirme ve gelişme şeklinde reklam veriliyorsa memnuniyetsiz olarak görülüyor bunu da görün artık
Cevapla
Dursiye çelen
Arkadaşlar Vodafone Türkiyede büyüdüyse kesinlikle halkı soyarak büyümüştür daha açtırdıkları bayiler işlerini düzğün yapmıyorlar bayiler izinsiz bir şekilde insanları dolandırıyor almadığımız ürünü aldı gösterip tercih etmediğimiz uygulamaları tercih etmiş gibi gösterip insanları zor durumda bırakıyorlar müşteri hizmetlerine bağlanmak için en düşük 15 dakika ordan oraya aktarıyorlar bağlandığında çalışan arkadaşların senin sorununu çözmek umrunda değil gibi tavırları insanı psikolojik bunalıma sokuyorlar sinek küçüktür ama mide bulandırır sözleşmem biter bitmez ayrılıcam ve bayinizin benim hattımın üzerine aldıgı ürünü iptal ettikten sonra çözüm bulana kadar da gerekli merceklere şikayet edicem
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.