Mobil

Vulkan: Android için daha iyi bir grafik motoru

Imagination Technologies tarafından geliştirilen yeni grafik arayüzü Android cihazlardaki grafik yükünü önemli oranda geliştirecek.

Vulkan: Android için daha iyi bir grafik motoru

Birçok üreticinin grafik kalitesini artırmaya yönelik ciddi çalışmalar içerisinde görüyoruz. Yılın ilk yarısında Apple hem Mac hem iPhone’lar için geliştirdiği Metal grafik arabirimi oyun deneyimini önemli ölçüde geliştirdi. Benzer bir hamle görünüşe bakılırsa Android tarafında yaşanacak.

Imagination Technologies tarafından geliştirilen Vulkan grafik arayüzü, halihazırda Android tarafında kullanılan OpenGL ES grafik arayüzünün yerini alacak. Mobil cihazlar ve PC çözümleri için ortak bir API numarası taşıyacak Vulkan yakın gelecekte Android’in grafik motoru olacak.

1439363408_2015-08-11-134004.jpg

Üreticiler ve geliştiriciler Vulkan grafik motoru sayesinde donanımda daha fazla alana erişim sağlayabilecek. Böylece daha iyi grafikler elde edilebilecek ve işlemcinin iki temel ayağından birini oluşturan CPU’nun iş yükü azaltılarak rahatlaması sağlanacak. Bu gelişme haliyle yüksek performans ve pil verimliliğini de beraberinde getirecek.

Imagination Technologies, Vulkan grafik arayüzüne ilişkin ilk testleri PowerVR GPU’lar üzerinde gerçekleştirmeye başladı. Google tarafına baktığımızda ise yakın gelecekte Vulkan’e geçiş yapılacağı bildiriliyor fakat net bir takvimden söz edilmiyor. Gelen haberler Android cihazların belirli bir süre Vulkan ve OpenGL ES grafik motorlarının ikisine destek vereceği yönünde. Hatırlanacağı üzere Google ART ve Dalvik sanal makinelerini bir süre beraber kullanmıştı.

Aşağıda Vulkan ve OpenGL ES grafik motorlarını karşılaştıran demo videoya göz atabilirsiniz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.