Mobil

WhatsApp bu telefonlarda çalışmayacak!

WhatsApp, yeni özelliklerinden dolayı bazı telefonlardan desteğini kesmeye başladı. İşte WhatsApp'ı kullanamayacak telefonlar.


Facebook'un çatısı altında yer alan ve Mayıs ayında çok konuşulan yeni gizlilik politikasını yürürlüğe koyacak olan WhatsApp, bildiğiniz gibi platforma sürekli yeni özellikler ekliyor. Uygulamaya eklenen bu yeni özellikler eski telefonlarda kastığı ve kullanımı olumsuz etkilediği için telefonlara verilen destek zaman zaman geri çekilebiliyor.

WhatsApp şimdi de bazı iPhone modellerinden desteğini çekmeye başlayacak. Aktarılan bilgilere göre WhatsApp'ın son Beta sürümü sadece iOS 10 ve üzeri sistemlerde çalışıyor. Bu da iOS 9'a olan desteğin sonlandığı anlamına geliyor. Bir başka değişle iOS 10 güncellemesini almayan iPhone 4 ve iPhone 4s modellerinde çok yakında WhatsApp kullanılmaz hale gelecek.

Güncelleme: WhatsApp'tan açıklama geldi. Artık iOS 9 yüklü iPhone'lar WhatsApp kullanamayacak.

iOS 10 güncellemesini alan iPhone 5 ve sonrası telefonlarda hizmet vermeye devam edecek olan WhatsApp'ın bu kararı oldukça mantıklı görünüyor. 2010 yılında çıkan ve üzerinden 11 yıl geçen iPhone 4 ve 4s modellerinin artık ömrünü doldurduğu ortada. Artık bu telefonları dünya genelinde kullananların sayısı yüzde 1 bile değil.

iPhone 4'e sahip olan insanların büyük bir çoğunlu ya yeni iPhone satın aldı ya da fiyattan dolayı Android telefonlara yönelmiş durumda. WhatsApp'ın geliştirici ekibine yük olan bu eski telefonlar, yeni özelliklerin gelmesini de engelliyor. Çünkü adil bir deneyim için tüm özelliklerin destekli cihazlarda olması gerekiyor. Bu yüzden desteği kesmek oldukça mantıklı.

WhatsApp cephesinden henüz konuyla ilgili resmi açıklama gelmediğini belirtelim. Muhtemelen yakın bir süre içerisinde WhatsApp'tan bu konu ile ilgili açıklama yapılacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.