Mobil

WhatsApp hesap silme işlemi nasıl yapılır?

Kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşacak olan WhatsApp'a tepkiler büyüyor. Peki, gizliliğine önem verenler WhatsApp hesap silme işlemini nasıl yapacak?

WhatsApp hesap silme işlemi nasıl yapılır?

WhatsApp, hizmet ve gizlilik koşullarını güncelleyerek kullanıcıların verilerini Facebook ve Facebook kuruluşları ile paylaşacağını açıkça dile getirmişti. Yeni hizmet politikasını kabul etmeyenler ise maalesef ki WhatsApp'ı kullanamayacak. Peki, gizliliğine önem verenler  WhatsApp hesap silme işlemini nasıl yapacak?

Popüler mesajlaşma platformu bildiğiniz gibi uçtan uca şifreleme sistemine geçtiğimiz yıllarda geçiş yapmıştı. Ancak bu uçtan uca şifreleme özelliği muhtemelen Facebook için geçerli olmayacak. Mesajlarınız analiz edilecek ve Facebook bunları size reklam olarak sunacak. Arkadaşlarınız ile paylaştığını linkleri bile analiz edecek olan Facebook, yasal olarak kullanıcıların tepeden tırnağa kadar tüm verilerini toplayacak ve kendi platformları arasında bu verileri paylaşabilecek.

Neyse ki 3. kişiler ile verilerimizi paylaşmayacak olan Facebook, bu hareketi ile büyük tepki aldı. Dünyanın her yerinden gelen tepkiler sonucunda, kullanıcılar, Signal veya Telegram gibi daha güvenli mesajlaşma uygulamalarına yönelmeye başladı. Gizliliğine önem verenlerin WhatsApp'ı terk etmesi, Facebook'a pahalıya patlayacak gibi görünüyor.

Biz de bu içeriğimizde WhatsApp'a artık güvenmeyen kişilerin WhatsApp hesabını nasıl sileceğini adım adım anlatıyoruz. Eğer Facebook'un gizlilik politikaları hoşunuza gitmiyorsa, WhatsApp'ı telefonunuzdan silmek çözüm değil. Hesabınızı komple silerek WhatsApp'ın veri toplamasından kurtulabilirsiniz.

WhatsApp hesap silme işlemi nasıl yapılır?

WhatsApp hesabını hem iOS hem de Android telefondan silmek için, Seçenekler > Ayarlar>Hesap>Hesabımı sil bölümüne girin. Karşınıza açılan ekrana telefon numaranızı girin ve hesabımı sil seçeneğine tıklayın. İşte bu kadar basit. Bu işlemden sonra WhatsApp'ı telefonunuzdan gönül rahatlığı ile silebilirsiniz.

WhatsApp hesabınızı silince ne oluyor?

WhatsApp hesabınızı sildiğinizde hesabınız kalıcı olarak WhatsApp’tan siliniyor. Ayrıca telefonunuzdaki sohbet geçmişiniz ve silinir ve tüm WhatsApp gruplarından otomatik olarak silinirsiniz.

Hesabınızı silerseniz; hesabınıza tekrar erişemezsiniz. Ancak WhatsApp bilgilerinizin silinmesi, silme işleminin başlamasından itibaren 90 güne kadar sürebilir. Bilgilerinizin kopyaları ise 90 günlük süre bittikten sonra da olağanüstü bir durum, yazılım hatası ya da veri kaybına neden olan başka bir olay yaşanması durumunda verileri kurtarmak için kullandığımız yedek depolama alanında tutulabilir.

WhatsApp hesap silme işlemi nasıl yapılır?

WhatsApp hesabınızı silseniz bile; WhatsApp günlük kayıtları gibi bazı materyallerin kopyalarını veri tabanında saklamaya devam edebiliyor. Ancak bu kayıtlar artık WhatsApp tarafından işlenemiyor. 

WhatsApp hesabınızı sildiğinizde ise diğer Facebook Şirketleri ile paylaşılan kişisel bilgileriniz de siliniyor.

Eğer güvenliğinize önem veriyorsanız, WhatsApp'ın yeni politikası yürülüğe girmeden hesabınızı silebilirsiniz.

Yorumlar
Asuman Çetinkaya
Signal
Cevapla
💎G@kko💎
Vatsaptansa yerli uygulama bipi tavsiye edim
Cevapla
Yunus
Hiçbir şeye sesini çıkarmayan hatta fırsattan istifade birbirini halleden bir millete herşey mustehak.. sade tlfn değil şurada burnunuzun dibindeki Bulgarda gürcüde 20 yaşında 20 bin TL olan bı araba burda 100bin tl. Varın gerisini siz düşünün. Daha çok semer vururlar
Cevapla
Asuman Çetinkaya
Aynen
Omer
Instagram da Facebook un Facebook , WhatsApp ve Instagram in komple kadirmasi gerek ama kimse onunyapmayacak, tek WhatsApp kullanmamak çözüm değil bence
Cevapla
Mokoko
Aga ne gerek var şu gerilime elemanlar isteselerdi bizden gizli yaparlardı şuan bunu bize söylüyolar sadece
Cevapla
misafir
sana katılıyorum üstad.
Ali Kemal
Senden gizli yaptığında ve anladığında bunu milyondolarlık tazminat alabilirsin
Osman
Valah Doğru Dedin
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.