Mobil

WhatsApp sesli arama 'düşük veri kullanımı' özelliğine kavuştu!

WhatsApp sesli arama özelliğinin fazla veri tüketmesi nasıl engellenir?

WhatsApp sesli arama 'düşük veri kullanımı' özelliğine kavuştu!

WhatsApp Android platformunda aylar önce sesli görüşme özelliğini aktif ettiğinden bu yana birçok kullanıcı uygulamanın fazla veri tükettiği yönünde şikayetlerde bulunmuştu. Şirket bu şikayetlerden yola çıkarak WhatsApp üzerinde ilk bakışta fark edilemeyecekte olsa önemli bir değişikliğe gitti.

Eğer arkadaşlarınızla WhatsApp'ta internet üzerinden sesli görüşmeler yaptığınızda internet kotanızdaki ani düşüşlerden şikayetçi iseniz size iyi bir haberimiz var. WhatsApp'ın sesli çağrısı, güzel bir özellik olmasına rağmen ne yazık ki  zaman zaman sizi zor durumda bırakabiliyor. Bu durumun farkında olan WhatsApp sesli görüşme esnasında fazla veri tüketmenizi engelleyen "Düşük  data kullanımı"özelliğini uygulamaya ekledi. 

1437325599_img20150719185542.jpg

En son 2.12.183 sürümü ile gelen bu özellik aktif edildiğinde sesli görüşme  sırasında veri kullanımınızı minimuma seviyede tutmayı sağlıyor. Bu özelliğin ses kalitesini düşürdüğü söylensede yaptığım birkaç görüşmede sözü edilen düşük ses kalitesi sorununa rastlamadım. Tabii bende olmaması sizlerde de olmayacak anlamına gelmiyor.

1437325622_img20150719003520.jpg

Eğer bu özelliği aktif etmek istiyorsanız WhatsApp'ın 2.12.183 sürümünü yükledikten sonra yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi Ayarlar/Sohbet ayarları bölümüne girerek alttaki  Call Setting bölümünden Low data usage" özelliğini aktif etmeniz gerekiyor.

Aylar önce birçok takipçimizin WhatsApp sesli görüşme özelliğini davetiye yoluyla aktif ettiğimiz günler aklıma geldi. Yaklaşık 2 gün uykusuz kalsakta birçok takipçimizin bu özelliğe kavuştuğunda bize ettiği teşekkür uykusuzluğumuza ilaç gibi gelmişti. Haberimizin konusuda tam bu özellikle alakalı olunca anılarımız birden depreşiverdi.

 WhatsApp 2.12.183 sürümünü buradan telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.