Mobil

WhatsApp, sildiğiniz mesajları ve dosyaları saklamaya devam ediyor!

iOS araştırmacısı olan Jonathan Zdziarski, WhatsApp'ın silinen mesajları ve dosyaları aslında silmediğini açıkladı.

WhatsApp, sildiğiniz mesajları ve dosyaları saklamaya devam ediyor!

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, Facebook tarafından satın alınmasının ardından birçok kullanıcı gizliliği sorunuyla karşılaştı. Kullanıcı gizliliğini defalarca ihlal eden Facebook, bu mesajlaşma uygulamasını kullanan kişilerin özelini önemsemeyerek WhatsApp mesajlaşmalarının tamamen gizli olması kavramını ortadan kaldırdı. Bu değişiklikten sonra uygulama geliştiricilerinin ve araştırmacıların dikkatini çeken WhatsApp, bir araştırmacının yaptığı açıklamalarla gündeme geldi.

Jonathan Zdziarski isimli iOS araştırmacısı, WhatsApp'ın hiçbir konuşmayı ve görseli silmediğini, sadece kullanıcılarına sildiğini söylediğini ortaya çıkardı. Bu sonuca, WhatsApp'ın kullandığı disk boyutlarını inceleyerek ve karşılaştırarak ulaştığını söyleyen araştırmacı, silme işleminden sonra bile disk boyutunun aynı kaldığını iddia etti. Jonathan, normal koşullarda WhatsApp'ın bu verileri silerek yerine başka veriler yazması gerektiğini, silinen verilere kullanıcı veya yetkililer tarafından yeniden ulaşılabileceğini de söyledi.

1469816679_121683821b34964b9be1d7dad47a79b15a8cc49640x640.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.