Mobil

WhatsApp Türkiye'den bomba haber!

WhatsApp Türkiye, yeni gizlilik sözleşmesini ülkemizde yürürlüğe koymayacağını açıkladı. Bu sayede Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalacak.


WhatsApp'ın çok konuşulan gizlilik politikası geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girmişti. Avrupa Birliği ülkelerinde bu sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar yine uygulamayı tam verimli kullanabiliyordu. Ancak Türkiye için bu durum söz konusu değildi. Türkiye'de WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesini kabul etmeyenler bir süre sonra sadece bildirimler üzerinden mesaj gönderebilir hale gelecekti.

WhatsApp geri adım attı!

Bugün ise WhatsApp Türkiye'den beklenmedik bir hamle geldi. Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalması politikasını izleyen devletimiz, mesajlaşma devine geri adım attırmayı başardı. 

Rekabet Kurumu, WhatsApp için geçtiğimiz aylarda soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma bugün meyvesini verdi. WhatsApp'tan konu ile ilgili bilgi talep eden Rekabet Kurumu, istediği belgelere bugün ulaştı. Rekabet Kurumu’ndan alınan bilgiye göre; WhatsApp, kullanıcılara zorunlu hale getirdiği gizlilik sözleşmesini Türkiye'de uygulamayacak.

Müjdeli haberi veren Rekabet Kurumu; "WhatsApp'ın, veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi sonrasında 11.01.2021 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı alınmıştı. Müteakiben WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmiştir. Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." açıklamasında bulundu.

Yürekler su serpen bu haber ile artık WhatsApp'ın Türkiye'den veri toplamayacağı ve bu verileri Facebook ve iştirakleri ile paylaşmayacağı da kesinleşmiş oldu. WhatsApp'ın yeni gizlilik politikasından dolayı yükselişe geçen Telegram ve Signal uygulamalarının kullanıcılarını elinde tutup tutamayacağı ise merak ediliyor. 

Yorumlar
Misafir
Daha karar verilmemiş akşam haberlerde izledim. Dalga geçiliyor resmen kullanmayalım artık şunu
Cevapla
lBaBaCaNl
Güzel haber 👍
Cevapla
lBaBaCaNl
Güzel haber dedik ama whatsapp bunu yalanladı
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.