Mobil

WhatsApp ve Facebook çirkinleşti! Rakibini sildi!

Veri toplama konusunda uzman olan Facebook, WhatsApp'ın rakiplerine geçit vermiyor. Facebook, Signal'in hesabını silerek skandala imza attı.

WhatsApp ve Facebook çirkinleşti! Rakibini sildi!

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, yeni gizlilik politikasını duyurduğunda, verileri toplayacağı ve bunları 53 milyon kullanıcının verisini sızdıran Facebook ile paylaşacağından dolayı kullanıcılarını rakiplere kaptırmıştı. Bu süreçte yıldızı parlayan ve dünyanın en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak gösterilen Signal yükselişe geçmişti. Ancak bugün Signal ilginç bir olay ile gündeme geldi.

Signal, reklam teknolojilerinin gizliliği nasıl ihlal ettiğini vurgulamak için Instagram reklamlarını kullanmak istedi. WhatsApp'ın kanına dokunan bu olay sonrası Facebook skandala imza attı. Kendi mesajlaşma platformu WhatsApp'a taş atıldığını düşünen Facebook, Signal'in Instagram reklamını oynayamadığı gibi Facebook hesabını askıya aldı.

WhatsApp'ı kötüleyene geçit yok! Signal'in hesabını askıya aldılar

Bu ay içerisinde yeni gizlilik politikasını kullanıma sunacak olan WhatsApp, bu süreçte rakiplerine müşteri kaptırmak istemiyor. Bir firmanın kendini savunması en doğal hakkı. Ancak platformun gücünü eline alarak rakiplerin reklamlarını yayınlamamak ve hatta hesaplarını askıya almak oldukça çirkin bir yaklaşım oldu diyebiliriz.

Signal; "Facebook gibi şirketler sizin için teknoloji geliştirmiyor. Verileriniz için teknoloji geliştiriyorlar. İnsanlara ve hayatlarına görünürlük kazandırmak için ellerinden gelen her şeyi Facebook, Instagram ve WhatsApp'tan topluyorlar. Biz bunu açığa kavuşturmak istedik. Ancak Instagram'dan verdiğimi reklam red edildi ve Facebook hesabımız askıya alındı." şeklinde açıklamada bulundu.

Yaşanan bu talihsiz olayı ekran görüntüleri ile de kanıtlayan Signal, Facebook'un karanlık yüzünü bir kez daha bizlere göstermiş oldu. 

signal

Facebook'un bu tutumu kabul edilebilecek bir olay değil. WhatsApp'ın yeni gizlilik politikasının devreye girmesinin ardından bilinçli kullanıcıların büyük bir bölümü Telegram ve Signal gibi uygulamalara yönelebilir. Facebook bu süreci başarılı bir şekilde sürdürmek istiyorsa rakiplerine de söz hakkı vermeli. Hesaplarını askıya almamalı.

Peki, siz Facebook'un bu hareketi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Signal'in Facebook hesabını askıya almaları normal mi?

Yorumlar
BiP'ci
Watsaptan bip , telegram veya Google chate geçin
Cevapla
Edım
Bence o fiyatlara kesinlikle değmez daha uygun alternatifler varken enayi miyim niye 8999 tl verip ipone alıyorum kaliteli daha ucuza başka tlf alırım...
Cevapla
Mt34
Hiç birini kullanmıyorum rahata bağladım vallaha
Cevapla
Hurikor
İşte bu yüzden Huawei işletim sistemi başarılı olacak Facebook ve vatsapın barırdıkları Huawei işletim sistemine kayacak
Cevapla
Anonim
Türkçe yazarsan sevinirim...
Hilmi
Facebook fazla Medeni davranmis..ben olsam rakiplerimi tek tek batırırım.. bırak kendi mecramda reklamını yaptırmayı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.