Mobil

WhatsApp yedekleri tehlikede

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın mesajlarının yedeklerini bekleyen büyük bir tehlike olduğu ortaya çıktı.

WhatsApp yedekleri tehlikede

Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız Google ve WhatsApp anlaştı haberinde de belirttiğimiz gibi bugüne kadar Android işletim sisteminde WhatsApp kullananların mesaj yedekleri sınırsız bir şekilde Google Drive'a yedeklenebilecek.

WhatsApp mesajları tehlikede

Bu yedekleme güzel bir haber. Ancak bu sınırın kalkması ile beraber WhatsApp artık Drive üzerinde saklanan mesaj ve medya dosyalarının uçtan uca şifrelenmeyeceğini açıkladı. Bu da Google Drive'a yüklenen WhatsApp yedeklerinin siber saldırılara açılacağı anlamına geliyor. Bu nedenle Drive’daki yedekleriniz kötü niyetli kişilerin eline geçmesi daha kolay olacak.

Bu düzenleme sadece WhatsApp'ı Android işletim sisteminde kullananları kapsıyor. WhatsApp'ı iOS işletim sisteminde yani iPhone ve iPad üzerinde kullananlar ise değişiklikten etkinlemeyecek. Zira, iOS cihazlarda WhatsApp verileri iCloud’a yedeklendiği için herhangi bir problem bulunmuyor.

12 Kasım 2018'den sonra yer yer kaplamayacak

12 Kasım 2018'den itibaren, WhatsApp yedeklemeleri artık Google Drive hesabında yer kaplamayacak şekilde depolama kotasına dahil edilmeyecek. Ayrıca, bir yıldan uzun bir süredir güncellenmeyen WhatsApp yedeklemeleri otomatik olarak Google Drive depolama alanından kaldırılacak. Herhangi bir yedeklemenin kaybolmasını önlemek için, 12 Kasım 2018'den önce WhatsApp verilerinizi manuel olarak yedeklemenizi öneririz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.