Mobil

Windows 10 Mobile'a iPhone benzeri tek elle kullanım modu geldi

Son güncelleme Windows 10'un mobil sürümüne önemli yenilikler getiriyor.

Windows 10 Mobile'a iPhone benzeri tek elle kullanım modu geldi

Microsoft şu sıralar 29 Temmuz’da resmen dağıtılacak Windows 10’un PC sürümüne yoğunlaşsa da, mobil sürüm için de geliştirmeler devam ediyor. Redmond merkezli yazılım devi Windows 10’un mobil versiyonu (teknik önizleme) için yeni bir sürüm dağıtımı başlattı.

Yapı 10136 güncellemesi tek elle kullanım özelliğinin getirirken, diğer taraftan Cortana sesli asistan hizmetinin yeteneklerini önemli ölçüde geliştiriyor.

Windows 10 Mobile’ın yeni teknik önizleme sürümünde Windows Phone kullanıcıları iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'takine benzer tek elle kullanım modu özelliğinden yararlanmaya başladı. iPhone’larda home butonuna art arda çift tıklayarak aktif duruma geçen tek elle kullanım modu, Windows Phone modellerde ise başlat düğmesine uzun basıldığında devreye giriyor. Uzun basılma neticesinde ekran aşağı doğru kayarken, kullanıcılar büyük ekranlı telefonlarda üst bölüme rahatlıkla erişebiliyor. Başlat butonuna bir kez daha uzun basıldığında ya da üst kısımda kalan boşluğa dokunulduğunda ise ekran eski formatına dönüyor.

Tek elle kullanım modu klavye kullanımında da kolaylık sağlıyor. Kullanıcılar mevcut klavyeyi sağa ya da sola kaydırarak tek elle kullanabilecek. Tek elle kullanım moduna alt bölümdeki videodan göz atabilirsiniz. 

Gelelim Cortana sesli asistan hizmetine. Yayınlanan son yapı güncellemesiyle Cortana kararlı sürüme erişmek üzere. Sesli asistan hizmeti artık daha yetenekli hale geldi. Cortona kullanıcının uçak seferleri ve kargo paketlerini takip edebilecek, bunun yanı sıra hava durumu ve ekonomik gelişmelere ilişkin sorulara yanıt verebilecek. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.