Mobil

Windows Phone 8'i tanıyor musunuz?

Windows Phone 8 içinde geçen temel kavramların anlamları haberimizde!


Aşağıda Windows Phone 8 hakkında sıkça duyduğunuz temel kavramları ve tanımları kısaca görebilirsiniz.

Windows Phone 8 Başlangıç Ekran

Windows Phone 8, işletim sistemi (yazılımı) Microsoft tarafından, cihazları (donanımı) ise farklı telefon üreticileri tarafından sağlanan ürün ailesinin adıdır. Şu anda ülkemizde satışta bulunan 5 adet Windows Phone 8 cihaz vardır: Nokia Lumia 920, 820 ve 620 ile Htc 8X ve 8S. Windows Phone 8 ailesi yeni cihazların ve üreticilerin katılımıyla büyümeye devam edecektir.

1361256273_wp8-300x230.jpgBaşlangıç ekranı, Windows Phone 8 cihazınızın kalbidir. Burası ana ekranınızdır, istediğiniz uygulamaları buraya sabitleyebilir ve güncellemelerini anında görebilirsiniz.

Ayrıca başlangıç ekranındaki kutucukların yerini ve boyutunu da dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Böylece her cihazın başlangıç ekranı kullanıcısına özgü bir hal alır.

Uygulama listesi, sahip olduğunuz bütün uygulamaların bulunduğu ekrandır. Uygulamalarınıza bu ekrandan erişebilir ve dilediğiniz uygulamaları başlangıç ekranına sabitleyebilir, kullanmak istemediğiniz uygulamaları silebilirsiniz. Uygulama listesine başlangıç ekranından sola doğru hızlı kaydırarak ulaşabilirsiniz.

Kilit ekranı, tuş kilidini açmak istediğinizde karşılaştığınız ekrandır. Bu ekrandan başlangıç ekranına veya Çocuk Odası'na geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca telefonun kilidini açmanıza gerek kalmadan tarih, saat, cevapsız aramalar, kısa mesajlar, e-postalar ve uygulama bildirimlerini bu ekrandan görebilirsiniz. Kilit ekranı arka planını da dilediğiniz gibi seçebilirsiniz. Telefonda kayıtlı fotoğraflarınız, Facebook albümleriniz veya Bing günün fotoğrafını arka plan olarak seçebilirsiniz.

Live Tile'lar telefonunuza canlılık katan özelliklerdir. Başlangıç ekranınızın bilgilerle sürekli güncel halde kalmasını onlar sağlar. Live Tile özellikli bir uygulamayı Başlangıç ekranına sabitlediğinizde uygulama ile ilgili bilgiler ve güncellemeleri anında görebilirsiniz. Ayrıca Live Tile'ların boyutunu değiştirerek uygulama hakkında daha detaylı bilgiler görüntüleyebilirsiniz.

Çocuk Odası, çocuklarınızın arama yapması, mesaj göndermesi, e-postaları karıştırması veya internete girmesi konularında tasalanmanıza gerek kalmadan telefonunuzu kullanmalarını sağlayan Windows Phone'a özgü bir özelliktir. Çocuk Odası'nı kolayca kurarak çocuklarınızın hangi uygulama ve oyunlaraulaşabileceğini seçebilirsiniz. Aynı zamanda, çocuklarınız kendi başlangıç ekranlarını kişiselleştirerek yaratıcılıklarını gösterebilirler.

Windows Phone Mağazası, telefonunuzda kullanmak istediğiniz uygulamaları ve oyunları bulabileceğiniz, inceleyebileceğiniz ve kolayca yükleyebileceğiniz yerdir. Mağaza'da bol miktarda ücretsiz uygulama vardır ve ücretli olanların birçoğunu ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Windows Phone Mağazası'nda şu anda 150 binden fazla uygulama bulunmaktadır ve her gün yeni uygulamalarla zenginleşmektedir.

Kişiler Hub'ı outlook, gmail ve diğer e-posta hesaplarınız ile Facebook, Twitter ve LinkedIn sosyal ağlarınızdaki kişilerin bir arada bulunduğu yerdir. Buradan istediğiniz kişiyi kolayca arayabilir, mesaj veya e-posta gönderebilir, Skype çağrısı ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca kişilerinizin güncellemelerini görebilir, oda ve gruplarınıza ulaşabilirsiniz.

1361256243_windowsphone8.jpg

Odalar; davet ettiğiniz ve bu daveti kabul eden kişilerle sohbet edebildiğiniz, takvim, fotoğraf ve not paylaşabildiğiniz yerlerdir. Bir Odada paylaşılan içeriği sadece o odada bulunan kişiler görebilirler. iPhone veya Windows Phone 7 kullanan kişileri de odanıza davet edebilirsiniz.

Gruplar ise seçtiğiniz kişileri ekleyip bu kişilerden gelen Facebook ve Twitter güncellemelerinin, yeni mesajların ve cevapsız aramaların tümünü görebileceğiniz yerlerdir. Ayrıca, bu kişilere toplu mesaj ve e-posta da gönderebilirsiniz. Odaların aksine kişileri davet etmeniz gerekmez, bir Grup yalnızca size aittir.

Yorumlar
Barış
Windows phone kullanmadan yorumda bulunanlara şaşıyorum. 1 hafta öncesine kadar android kullanıyordum ve şimdi windows phone kullanıyorum. W.phone bence daha kullanışlı ve hızlı. Android ortalık malı olduğundan,kendine has ve stabil çalışan işletim sistemleri daha avantajlı diye düşünüyorum. Kendinizi özel hissediyorsunuz :)
Cevapla
androitmen
bune sacma ana ekran 6 sürü dağa kolaydı birşeye ulaşmak nekadar zor olmuş
Cevapla
JS
win phone phone alip kullananin gerçekten aklından şüphe duyarım android varken.
Cevapla
man
Sami sen eğerki bırak mac kullanmayı mac ekranını dahi görsen emin ol bu saçma yorumu yazmazdın
Cevapla
mana cevap
dostum mac book proda kullandim windows 8 im de var gercekten macten iyi diyemem ama yaninda ezilcek kadarda degil tabi nasil kulandigina bagli
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.