Mobil

Windows Phone 9 için Nokia, HTC ve Qualcomm ile çalışılıyor

Microsoft, Windows Phone 9 çalışmalarına Nokia, HTC ve Qualcomm firmaları ile start verdi.

Windows Phone 9 için Nokia, HTC ve Qualcomm ile çalışılıyor

Microsoft yeni çıkaracağı hem mobil hem masaüstü işletim sistemleri için çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce bir sonraki işletim sistemi olacak olan Blue'ya dair görüntüleri daha önce görmüştük.

Şimdi ise bir kısım çalışanların profil bilgilerine göre Microsoft Windows 9 için test sürecine Nokia, HTC ve Qualcomm cihazları ile başladı. Fakat verilen bilgilere göre Windows 9 ismine yer verilmesi ya yanlışlık ya da Microsoft'un her iki platformu da Windows 9 olarak adlandırması ihtimali olarak değerlendirildi.

1363266184_windows-phone-9-1.png

Başka bir çalışan ise bir aydır XAP uygulama kurulum dosyalarının Windows mağazasından WP9 işletim sistemine aktarılmasını denediklerini söylüyor. Bu durumda her iki platform için ortak uygulama mağazası olabilir gibi görünüyor.

Bing iş reklamında ortaya çıkan bilgiler ise Bing modern uygulamasının Windows 9 ve Internet Explorer 11 için önemli yenilikler sunacak şekilde optimize edilmesini tanımlıyor. Blue veya Windows 9 işletim sistemi ile Internet Explorer 11 sürümünün sunulacağı bir süredir söyleniyordu. Bu bilgilere dayanarak Microsoft içerisinde Windows 9 ve Windows Phone 9 isimlerinin kesin bir şekilde telaffuz edildiğini söyleyebiliriz.

1363266231_windows-phone-9-2.png

Ayrıca profil bilgilerine bakıldığında ise Blue kavramının genel bir konsepte işaret ettiği ve özelde Windows 9 ve Windows Phone 9 şeklinde ayrıldığı görülüyor.

Yorumlar
Misafir
Beceriksiz diyen ; windowsun işi işletim sistemi ve kodları kullanacak telefonlar iphone neden kendi yazıp kendi üretiyor? nokianın işi telefon yapmak yazılım değil samsungda zamanında hem yazılım hem telefon üretiyordu baktıki yazılım işi yaş iş hazırı varken kasmayalım dediler ve androidle devam ettiler nokia sonradan akıllandı ve wp ile yola devam edi tabiki windows telefonlarda işletim sistemini yayınlayacaksa bunu bir kaç ortak cihazla yapacak bu işler böyle
Cevapla
Windows tek başına mobil sistem işini beceremediğini bu birliktelikten anlıyoruz. Aferin windowsa büyük firma. Ders almış :)
Cevapla
kuberd
bilgisayarda win8 basarisiz oldu ama mobilde gayet iyi bence wp9 cikmasi cok luzumsuz olacak bence
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.