Mobil

Windows Phone'un sesli asistan hizmeti Cortana tanıtıldı

Siri ve Google Now benzeri özellikler sunan Cortana kısa süre içerisinde Windows Phone platformuna dağıtılacak.

Windows Phone'un sesli asistan hizmeti Cortana tanıtıldı

Windows Phone ekosistemindeki en önemli eksikliklerden biri Cortana adlı dijital sesi asistan hizmetiyle giderildi. Microsoft Build etkinliğinde Windows Phone 8.1'in getirdiği yeniliklerin başında gelen Cortana isimli sesli asistan hizmeti iOS tarafındaki Siri ve Android tarafındaki Google Now ile benzer özelliklere sahip.

Skype, Hulu Plus,  Facebook gibi üçüncü parti uygulamalarla da etkileşime geçen sesli asistan hizmeti bir akıllı telefonda gerçekleştirebileceğimiz birçok işlemi yerine getirmektedir. Sesli komut ile telefonlarda sesli arama gerçekleştirebilen, içerik araması sağlayan, alarm ve randevu kaydı yapabilen ve ayrıca e-postaları okuyabilen Cortana; Bing ve Foursquare gibi temel uygulamalarından yararlanarak kullanıcıya daha fazla bilgi aktarımı sağlayacak.

1396481417_cortana.jpg

Zamanla kullanıcıyla daha fazla vakit geçiren Cortana tıpkı Google Now'da olduğu gibi konum ayarlaması yaparak etrafımızda gerçekleşen etkinliklerden bizi haberdar edecek. Ayrıca dilediğimiz an konumuza en yakın lokanta, alışveriş merkezleri ve diğer mekanları kullanıcıya bildirecek.

Sesli asistan hizmeti beta seviyesinde ilk olarak Amerikalı kullanıcılara sunulacak. Hizmetin kısa süre içerisinde dünya genelinde tüm Windows Phone kullanıcılarına sunulması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.