Mobil

Xiaomi 2016'da kendi işlemcilerini kullanmaya başlayabilir

Apple, Samsung ve Huawei'in ardından bu defa Xiaomi çip tasarım işine giriyor.

Xiaomi 2016'da kendi işlemcilerini kullanmaya başlayabilir

Xiaomi akıllı telefon dünyasında emin adımlarla yükselişini sürdürüyor. Ülkesi Çin’de bir numaralı üretici konumuna yükselen firma dünyada ise beşinci sırada. Birçok pazarda henüz operasyonlara başlamamasına rağmen birçok dünya devini geride bırakmayı başaran Xiaomi’nin başarısında, yüksek donanımlı ve uygun fiyatlı akıllı telefon çözümlerinin büyük payı olduğu söyleyebiliriz.

Android tabanlı akıllı telefonlarda kendi geliştirdiği özel Miui arayüzünü kullanan firma önümüzdeki yıldan itibaren bazı mobil cihazlarda kendi özel çiplerini de kullanmaya başlayabilir. Firmanın bu amaç doğrultusunda Çinli çip tasarımcısı Leadcore ile ortaklık halinde olduğu iddia gelen haberler arasında. İki firma arasındaki ilk görüşmelerin mayıs ayında başladığı bildirilmişti.

Xiaomi’ye ait akıllı telefonların neredeyse tamamında Qualcomm ve MediaTek cephesinden işlemciler kullanılıyor. Firma sadece Redmi 2A modelinde Leadcore’a ait bir işlemci kullandı.

İddiya göre 2016 yılında Xiaomi akıllı telefonlarında Leadcore ile ortak geliştirdiği özel çipleri kullanmaya başlayacak. Leadcore tıpkı Qualcomm gibi fabrikasız bir yongaseti üreticisi. Şirketin sahip olduğu çip teknolojisi ve patent portföyü Xiaomi’nin Qualcomm ve MediaTek’e olan bağımlığını önemli oranda azaltacaktır. Xiaomi’nin kendi geliştirdiği çipleri ilk olarak düşük özellikli akıllı telefonlarda kullanması planlanıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.