Mobil

Xiaomi ABD'ye karşı açtı ağzını yumdu gözünü...

Amerika'nın Xiaomi'yi kara listeye almasının ardından Xiaomi cephesinden bir açıklama daha geldi. Xiaomi, Amerika'nın tüm iddialarını yalanladı ve dava açacağını açıkladı.

Xiaomi ABD'ye karşı açtı ağzını yumdu gözünü...

Donald Trump yönetimi ile başlayan Çinli firmalara karşı olan agresif tutumda, Huawei günah keçisi seçilmiş ve yaptırım üzerine yaptırımla karşılaşmıştı. Şu sıralar Android lisansı olmayan Huawei, TSMC ve Qualcomm yaptırımlarından dolayı yeni işlemci bile üretemeyecek hale gelmişti. Trump gider ayak yapacağını yapmış ve son dakika bir diğer Çinli firma olan Xiaomi'yi kara listeye almıştı.

Çin ordusu ile iş birliği yapmak ile suçlanan Xiaomi, bu olayın ardından açıklama yapmış ve kendilerinin bağımsız ve hür bir firma olduğunu hatırlatmıştı.

Bu açıklama yeterli gelmemiş olacak ki, Xiaomi'den bugün bir açıklama daha geldi. Xiaomi, bu açıklamasında Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı'na dava açtığını da belirtiyor.

Kuru iftira!

Basında çıkan haberlere göre; Xiaomi açıklamasında; "Şirket, 29 Ocak 2021 tarihinde ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı aleyhine dava açmış bulunmaktadır. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı tarafından NDAA kapsamında Şirketin bir "Komünist Çin Askeri Şirketi" olarak listeye dahil edilmesi kararının gerçekle örtüşmediğine ve şirketi hukuki süreçlerden yoksun bıraktığına inanmaktadır. Şirket açılan davada, dünya genelindeki kullanıcıların, iş ortaklarının, çalışanların ve şirket hissedarlarının menfaatlerini korumak amacıyla mahkemeden kararın hukuka aykırı olduğunun kabul edilmesini ve bu nedenle kararın iptal edilmesini talep etti. Şirket, uygun olduğu takdirde ek açıklamalar aracılığıyla şirket hissedarlarını ve potansiyel yatırımcıları, davayla ilgili diğer önemli gelişmelerden haberdar edecektir.' ifadelerini kullandı.

Xiaomi'nin ABD ile olan mücadelesinde haklı çıkacağını düşünüyoruz. Kendisine güvenen firma bunların kuru iftira olduğunu ispatlamak için anında dava açıyor. Keşke Huawei de zamanında böyle dava açabilseydi de şu an Huawei telefonlarına Google Servisleri'ni kullanabiliyor olsaydık.

Xiaomi

Bakalım Xiaomi'nin bu davası sonrası Amerika yönetimi nasıl bir hamle yapacak? Eğer Xiaomi davasında haklıysa muhtemelen mahkemede iş uzamasın diye Amerika'daki yeni Joe Biden yönetimi geri atım atacaktır.

Yorumlar
misafir
gogle olmuyan telefonu almıyorlar bunu huweyeden iyi biliriz. # huweye çöp
Cevapla
apple fan
aynen öyle . dddd
DANİEL DALMAÇYALI ITALIAN 101
BUNA PİŞMAN OLUCAKSINIZ XİAOMİ, SENİ YERİN DİBİNE BATIRACAĞIM SEN NE HAKLA GOOGLE'A REST ÇEKERSİN ŞEREFSİZ XİAOMİ SENİN İŞİN BİTTİ.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Windows On hakkında türlü türlü yorumlar yazılıyor bu yorumları Microsoft öğrenmek ister daha iyi hizmet sunmak için değil mi? Eh Windows ve Apple işletim sistemi dünyanın her yerinde kullanılıyor. En iyi bilgi bedenlerine anlaşma karşılığı çip koyduranlar kimbilir ne tür erken uyarı bilgisi alıyor veya sunuyor. Bizim ülkemizde bu çip farklı amaçlar için kullanılıyor. Çocuk yaştan itibaren özenle girtlaklayarak yetiştiriliyor. İtiraz edince işkence yapılıyor. Bunlara ne kadar dayanıklı olduğunuz
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Ülkemin digital ekonomik ürünleri hakkında yayınlanan haberlere yazılan yorumları bilme hakkımı gizli tutardım. İşletim sistemim hakkında bilgi paylaşıyorum çeşitli kaynaklara bu bilgilere yazılan yorumları bilmek hakkım kullanıcı verilerini bilmek ve daha dikkatli sağlıklı hatasız ürün üretme hizmet sunmak için...
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Xiaomi gibi bir cep telefonu üreticisi ve sahibi olsaydım. Bu zihin kontrolü durumunu hiç fark etmeseydim. ABD benim cep telefonlarimi kara listeye alsaydı ne olacaktı? Sessiz derinden cep telefonların ve kullanıcıların bilgilerini askeri kaynaklarla mi paylastigimi mı ima edecekti? Rakiplerini böyle elemeyi çok seviyor gizli servisi... Kimbilir kendi ürettikleri ceplerden kullanıcı verilerini hangi kaynakla paylaşıyorsa?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.