Mobil

Xiaomi adeta Tesla'ya ayar verdi!

Xiaomi, bugün erken saatlerde canlı bir etkinlikte çalışan bir insansı robot prototipini ortaya çıkararak Tesla'yı yendi ve evet, robot çok tanıdık görünüyor.

Xiaomi adeta Tesla'ya ayar verdi!

Xiaomi CyberOne 177 cm boyunda, 52 kg ağırlığında, "Metal Bro" lakaplı ve ayrıca (bir şekilde) Aslan burcu.

Robot etkinlikte herhangi bir drama yaşanmadan sahneden çıkmayı başardı ve sahnenin ortasına kısa bir yürüyüşten sonra CyberOne, kendi varlığından sorumlu adamla bir selfie’yi kibarca kabul etmeden önce CEO Lei Jun'a (nedense) bir çiçek verdi.

CyberOne, Ağustos 2021'deki CyberDog'dan sonra Xiaomi Robotik Laboratuvarı'ndan çıkan ikinci ürün. İnsansı makine, kavisli bir OLED panel şeklinde bir yüze sahip, dünyayı 3D olarak görebiliyor ve iki mikrofonla duyabiliyor. 85 tür çevresel sesi ve 45 insan duygusunu tanıyabiliyor. Gövdesi, her bir serbestlik derecesi 0,5 ms içinde yanıt verebilen 13 eklemden oluşan toplam 21 serbestlik derecesine sahip.

Xiaomi adeta Tesla'ya ayar verdi!

Üst ekstremite aktüatörleri 30Nm'ye kadar çıkış torkuna sahip ve yumuşak bir dokunuş için 1Nm'ye kadar hassasiyetle çalışabiliyor. Aşağıda, bacaklar "300 Nm'ye kadar anlık tepe torku" olan aktüatörler tarafından destekleniyor. Ama elbette CyberOne, Boston Dynamics Atlası kadar çevik değil.

Sürpriz canlı demoya rağmen Lei, şimdilik her CyberOne'ın 600.000 ila 700.000 yuan (yaklaşık 89.100 ila 104.000 dolar) aralığında bir yere mal olacağını söyledi, bu nedenle şirketinin seri üretim için uygun bulması biraz zaman alacak. O zamana kadar Xiaomi, ilk insansı robotuna yeni yetenekler eklemeye devam edecek.

Yönetici, "Çekirdeğinde AI ve damarı olarak tam boyutlu bir insansı çerçeve ile bu, Xiaomi'nin gelecekteki teknolojik ekosisteminin olasılıklarının araştırılması ve şirket için yeni bir atılım" dedi. Elon Musk'ın bu günlerde muhtemelen biraz dikkati dağılmış olsa da, kendi büyük oğluna benzeyen bu görünüşe nasıl tepki verdiğini görmek ilginç olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.