Mobil

Xiaomi beklentilerin üzerinde telefon satışı gerçekleştircek

Çinli popüler telefon üreticisi yılın ilk yarısında sattığı akıllı telefon sayısını açıkladı.


Mobil dünyasının yükselen değerlerinden Xiaomi yılın ilk yarısına dair değerlendirmelerde bulundu. 2014’ün tamamında 40 milyon akıllı telefon satmayı hedefleyen Çinli üretici yılın ilk yarısı için açıklanan rakamlara bakıldığında söz konusu rakamı rahat geçek gibi görünüyor.

Xiaomi yılın ilk yarısında 26.1 milyon akıllı telefon sattığını açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde 11 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiren firma, ikinci çeyrekte bu rakamı 15 milyon seviyesine yükseltmeyi başardı. Xiomi’ni yılın ikinci yarısında daha parlak bir satış grafiği ortaya koyması bekleniyor, zira şirket önümüzdeki aylarda aralarında Türkiye’nin de yer aldığı on yeni ülkede satış faaliyetlerine başlayacak. Elde edilen 26.1 milyonluk satış sonrası 2014 hedeflerini revize eden Xioami, 2014 satış beklentisini 60 milyon seviyesine yükselti. Xioami’nin 2015 hedefinin ise 100 milyon akıllı telefon satışı olduğu daha önce yetkililerce açıklanmıştı.

1404290935_xiaomi-9-786x305.jpg

Xiaomi'nin ayrıca elde ettiği gelir geçtiğimiz yıl aynı dönemle kıyaslandığında bir hayli artırmış görünüyor. 5,3 milyar dolar gelir cihazlarını çok düşük kâr marjlarıyla satan bir üretici için önemli bir başarı. 

Geçtiğimiz yıl Google’dan Android Başkan Yardımcısı Hugo Barra’yı transfer eden Xiaomi, Barra’yı şirketin dünya pazarlarındaki genişlemesinden sorumlu kişi olarak atadı.  Şu ana kadar elde edilen başarıdan da şirketin Barra’nın Google ve Android’de yaşadığı tecrübeden iyi yararlandığını söyleyebiliriz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.