Mobil

Xiaomi kullanıcıları son gelişmelerden rahatsız

Xiaomi’nin kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde sakladığı iddiaları kullanıcıları rahatsız etti. Xiaomi bu konuda yeni bir adım daha attı. İşte detaylar.

Xiaomi kullanıcıları son gelişmelerden rahatsız

Kısa süre önce Forbes tarafından yayınlanan bir rapor gündeme bomba gibi düşmüştür. Zira yayınlanan bu rapora göre Xiaomi kullanıcı verilerini gizli bir şekilde topluyordu. Doğal olarak Çinli üretici bu iddiaları jet hızıyla yalanladı. Hatta yalanlamakla da kalmayıp, raporun asılsız olduğuna ithafen bazı kaynak kodları, gizlilik sertifikaları da paylaşıldı.

Xiaomi kullanıcıları son gelişmelerden rahatsız

Fakat bu gelişme kullanıcıların kafalarındaki soru işaretlerini gidermekte pek de etkili olmadı. Durumun farkında olan Xiaomi kullanıcılarını rahatlatmak için yeni bir adım daha attı.

Yayınlanan yeni bir güncelleme ile Mi Browser ve Mi Browser Pro’da veri toplamayı açıp, kapama özelliği getiridi. Peki bu güncelleme kullanıcıların tekrardan Xiaomi’ye güvenmesini sağlayabilecek mi? Muhtemelen bunu zaman gösterecek.

Xiaomi kullanıcıları son gelişmelerden rahatsız - Resim : 1

Öte yandan bu durumun Çinli üreticiler için artık alışılageldik bir rutin haline geldiğini de söylemek gerekiyor. Zira daha önce de Huawei ve ZTE gibi isimler için benzer iddialar ortaya atılmıştı. Görünen o ki hangi Çinli firma müşteri kitlesini genişletirse benzer söylentiler ortaya çıkıyor. Elbette bu iddiaların ne derece doğru ya da yalan olduğunu bilmek mümkün değil. Lakin biliyoruz ki ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

Bu arada dip not olarak hatırlatalım. Xiaomi tarayıcısı üzerinden kullanıcı verilerini gizlemek ve depolamakla suçlanıyordu. Hatta öyle ki Çinli üretici kullanıcılarının gizli modda yaptıkları sayfa görüntülemelerini bile saklamış. En azından iddialar bu yönde.

Yorumlar
inter
Evet bende evimde 4 Android telefonum var birisi Xiaomi mi mix 2 , Vivo Nex S , Oneplus 5 ve en son Samsung Galaxy note 10 plus ve bu dort telefon uzerinde virus koruyucu BITDEFENDER u koydum , hic birinde bir virus bulunmadi ve BITDEFENDER arka planda herbirinde calismakta sadece Xiaomi mi mix 2 sersinde Virus koruyucu BITDEFENDER ara sira durmaktaydi cunku Xiaomi mi mix 2 nin icinde bir birlesim benim Anti Virusun iyi calismasini engeliyordu , yani tehlike var
Cevapla
Hakan
Şaşırdık mı? Hayııır
Cevapla
He Man
Her Çin firması ülke içi ve dışında faliyetini sürdürebilmek için baskıcı Çin hükümetinin emirlerini yerine getirmek zorunda. Bunu Çin’i biraz olsun tanıyan herkes bilir. Bu emirler arasında tüm dünyadan her yolla istihbarat toplamak da var tabii ki. Bunu ABD başta olmak üzere pek çok ülke daha usturuplu bir şekilde insanları ürkütmeden yapıyor. Çin ise bu işi daha baskıcı ve umursamadan yapıyor. Ortaya çıkarsa yalanın bini bir para tabii. Yani Google kullanan da Huawei kullanan da kişisel verilerini bu firmalara teslim ediyor. Yani bir fişlenme faaliyeti sürekli oluyor. Fark sadece tarzlarında.
Cevapla
Dido
Çin tek partili otoriter bir devlet. Komünist parti hala ülkeyi kontrol eden tek güç. Bakmayın isminde cumhuriyet geçtiğine. Tüm Çin vatandaşları tek tek fişlenir ve izlenir. İnternet bile batılı uygulamaların çoğuna erişim izni vermez. Bu ülkede öyle Facebook WhatsUpp’ı serbestçe kullanmayı aklından bile geçirme. Arama motoru bile Çin’in resmî onaylı motoru. Demokratik hak diye bir şey yok. Rejimin uygun gördüğü izin verdiği haklar var. Bu kalabalık nüfusu çok sıkı casusluk mekanizması ile kontrol eden rejim teknolojiyi de tüm dünyada kendi haber alma faaliyetleri için kullanacak elbette. Haa bunu diğer ülkeler yapmıyor mu? Yapıyor bence ama bunlar kadar saldırgan ve açıktan değil. Kişisel bilgilere erişim kuralları yine Batı’da işliyor. Huawei için bunca yaygaranın kopması boş değil.
Cevapla
??????
ABD Huaweiden sonra xiaomi nin de fişini çekmeye hazırlar gibi.. Huawei de böyle başlamıştı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.