Mobil

Xiaomi Mi 10 LPDDR5 RAM ile gelecek

Xiaomi’nin yeni amiral gemisi Mi 10 LPDDR5 RAM teknolojisi ile gelecek. Peki bu ne demek? İşte detaylar.

Xiaomi Mi 10 LPDDR5 RAM ile gelecek

Ülkemizde de hayli popüler olan Xiaomi yakında yeni amiral gemisi modeli ile karşımıza çıkacak. Xiaomi Mi 10 tanıtımına kalan süre azaldıkça telefonla ilgili çok daha fazla bilgi açığa çıkıyor.

Geçtiğimiz gün ortaya çıkan yeni bir detaya göre Mi 10 LPDDR5 RAM teknolojisiyle gelecek. Akıllı telefon sektörünü az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere hali hazırda satışta olan telefonların genelinde LPDDR3 ve LPDDR4 RAM teknolojisi kullanılıyor. Peki RAM teknolojileri arasında ne gibi bir fark var?

Xiaomi Mi 10 LPDDR5 RAM ile gelecek

RAM genel olarak PC üzerinde yaptığı işlevi telefon üzerinde de tekrar ediyor diyebiliriz. Yani PC’de kullanılan RAM ile telefonlarda kullanılan RAM’lerin çalışma mantığı aynı. Dolayısıyla belli program ve uygulamalar için LPDDR4 RAM’lerin kapasitesi tam anlamıyla yeterli değildi. Fakat LPDDR5 RAM teknolojisiyle birlikte bu sınırlamaların da ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Dilerseniz bu sınırlamalarla ilgili grafiğe aşağıdan göz atabilirsiniz.

Xiaomi Mi 10 LPDDR5 RAM ile gelecek - Resim : 1

Grafikte de net bir şekilde görüldüğü üzere telefonların VR ve AR tabanlı gelişmiş oyunlar için LPDDR5 RAM teknolojisi zorunlu bir şey.

Elbette bu RAM’lerin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte akıllı telefonların yetenek yelpazesi de genişleyecektir.

Bu arada dip not olarak hatırlatalım. Xiaomi Mi 10, LPDDR5 RAM ile gelmesi kesinleşen ilk model oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.