Mobil

Xiaomi mobil dünyasında emin adımlarla ilerliyor

Dünya üzerinde sadece birkaç ülkede akıllı telefon satan Çinli üretici dev şirketlere kafa tutuyor.

Xiaomi mobil dünyasında emin adımlarla ilerliyor

Pek çok üretici Xiaomi’nin mobil dünyasındaki inanılmaz yükselişini kıskançlıkla izliyordur. 2010 yılında kurulan şirket teknoloji dünyasında henüz dört yılını tamamlamadan dünyanın en büyük beşinci telefon üretici olmayı başardı. Çinli şirket üstelik bu başarıyı  sınırlı sayıda ülkede sattığı telefonlarla gerçekleştirdi. Üstün özellikli akıllı telefonları bütçe dostu fiyatlarla kullanıcılara sunan Xiaomi yılın ikinci yarısıyla birlikte aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 10 yeni pazara açılmaya başladı. Hinditan’da satış işlemini başlatan Xiaomi önümüzdeki haftalarda genişleme sürecini devam ettirecek.

Yılın ilk yarısında 26 milyon akıllı telefon satan Xiaomi, Strategy Analytics tarafından kısa süre önce yayınlanan 2014 yılı ikinci çeyrek akıllı telefon satış raporuna göre mobil dünyasının beş numarasında yer aldı. Sadece ikinci çeyrekte 15.1 milyon akıllı telefon satan Çinli üreticinin 2014 sonunda hedeflediği rakam ise 60 milyon. Xiaomi’nin 60 milyonu yakalaması hatta geçmesi bekleniyor. Mi4’ün tanıtılması ve kullanıcılardan yoğun ilgi görmesi, ayrıca 10 yeni ülkede satış faaliyetinin başlanacak olması Xiaomi’yi yıl sonunda 3 ya da 4. sıraya taşıyabilir.

Geçen yıl %1.8 pazar payına sahip olan Xiaomi 2014 ikinci çeyreğinde ise Sony, Nokia, LG ve HTC gibi devleri geride bırakarak pazarın %5.1'ine hakim oldu. 

Google’ın kıdemli yöneticilerin Hugo Barra’yı transfer ederek Başkan Yardımcılığı görevine getiren Xiaomi’nin önümüzdeki yıl mobil ekosistemde ağırlığını daha da hissettirmesi bekleniyor. 

1406992239_xiaomi-table.png

kaynak: intomobile

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.