Mobil

Xiaomi para kazanmakta zorluk çekiyor durum iyi değil!

Geçtiğimiz günlerde yapılan ve Counterpoint imzası taşıyan bir araştırma tüm gerçekleri gözler önüne serdi. Xiaomi çok telefon satmasına rağmen para kazanamıyor.

Son yıllardaki yükselen isimlerden biri olan Xiaomi hem yerel, hem de global pazardaki satışlarını arttırmaya devam ediyor. Bu bağlamda hızlı bir yükseliş yakalayan Çinli üretici 2020 ile birlikte dünyanın en çok telefon sevkiyatı gerçekleştiren 4 firmasından biri olmayı başarmış durumda.

Hatta yapılan analizlere göre Xiaomi 2021'de en çok telefon sevkiyatı gerçekleştiren 3 şirketten biri olacak. Peki ama bu kadar çok telefon satışına rağmen Xiaomi'nin gelirleri ne durumda?

Xiaomi para kazanmakta zorluk çekiyor durum iyi değil!

Counterpoint tarafından yapılan bir araştırmada akıllı telefon pazarında en çok para kazanan şirketler listelendi. Bu listede yer alan ilk 5 isim arasında Xiaomi'nin bulunmaması ise şaşkınlık yarattı.

Geçtiğimiz çeyrekte en çok telefon satan Huawei, Apple'ın ardından en çok para kazanan 2. şirket olurken onu Samsung takip etti. Global pazarda 6. en çok telefon satan şirket olan Vivo 4. sırada yer alırken Oppo ise 5. sırada kendisine yer buldu.

Peki ama neden Xiaomi bu listede kendisine yer bulamadı? Aslında yanıt son derece basit. Xiaomi ürettiği telefonları düşük kar marjlarıyla sattığı için bu listede kendisine yer bulamadı.

Şöyle ki Apple bir telefonu 5X birime, Xiaomi ise X birime sattığı için aynı parayı kazanmaları ancak Xiaomi'nin Apple'dan 5 kat fazla telefon satmasıyla mümkün olabiliyor.

Böyle bir tablo da mevcut düzen de pek mümkün değil. Dolayısıyla Xiaomi'nin gelirlerini arttırmasının tek yolu telefon fiyatlarını arttırmaktan geçiyor. Yoksa durum pek de parlak değil diyebiliriz.

Yorumlar
Kamil
Samsung kullanıyorum tüm serilerini kullandım telefen pahalandı hem işlemci kötü ve pil harcıyor xiaomi eh işte hicbiri beni nokia kadar heyecanlandırmıyo inşallah fiyat düşük olur alırım
Cevapla
Burak
Iyi sallamislar. Bu site hep boyle asparagas haber. Bi ara haber akisina sey dusuyodu 700 liralik 64 mpx kamerali telefin gelliyor diye, habere bakiyosun ama yurtdisinda:) yayin akisimdan nasil silebilirim acaba bunu
Cevapla
Ahmet Koçak
Oturduğunuz yerden salliyorsunuz nereden bildiniz ne kadar kâr ettiğini. Ben bu kadar kâr ettim diye tellal mı tutacakti.
Cevapla
Matruska
Allahınızı severseniz adamların karı 100.000.000 larca dolardır. Adamların politikası bu. "sürü" mden kazanmak.
Cevapla
Cafer Tayer İŞLER
Bu kafa ile iflas yakındır. Yetkili Bayiden Xiaomi nin övülen tornavida setini aldım. Oğlum robot tasarımında kullanması için. Şey yirmi günde paslandı. Garantili, aldığım bayiye gittim. Bayi teknik servisi aradı. Servis yetkilisi "Kullanıcı hatası, su ile temas etmiş" dedi. İtiraz edince " yirmi gün suyun içinde kalmadığını ispat et" diyerek ne kadar terbiyeli, edepli olduğunu ve müşteriye bakışını ortaya ortaya koydu. Servis raporu talep ettim. Tüketici hakları mahkemesine gideceğim. Yüzlerine de söyledim. Ama kaçınılmaz son Xiaomi yi bekliyor. Bu kafa ile batacaklar. Batmaları da haktır. Xiaomi tornavida seti mi... Sakın ha....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.