Mobil

Xiaomi telefon satışı konusunda rekor kırıyor! Apple'ın gözü yaşlı!

2021'in ilk çeyreğine ilişkin telefon satış raporları gelmeye başladı. Raporlara göre Xiaomi telefon satışlarında rakiplerini ikiye katladı.

Xiaomi telefon satışı konusunda rekor kırıyor! Apple'ın gözü yaşlı!

Telefon pazarı hareketlenmeye başladı. Araştırma firması olan Strategy Analystics, 2021'in ilk çeyreği için küresel telefon satışları hakkında bir rapor yayınladı. Bu rapora göre Xiaomi'nin telefon satışı yüzde 80 gibi ciddir bir oranda arttı.

Xiaomi kendi rekorunu kırdı!

2021'in ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon sevkiyatlarının 340 milyon adet olduğu ve 2015'ten bu yana yıllık yüzde 24 artışla yeni bir rekor kırdığı ortaya çıktı. Bu satışların nedeni, küresel akıllı telefon pazarındaki toparlanma ve büyük artış 5G'den kaynaklanıyor.

Samsung, yüzde 23 pazar payı ve yıllık yüzde 32 büyüme ile 77 milyon adetlik sevkiyatla birinci sırada yer aldı. Apple’ın ilk çeyrekteki sevkiyatları, geçen yılın aynı dönemindeki 39 milyon adede kıyasla yüzde 44 artışla 57 milyon adede yükseldi. Apple'ın pazar payı yüzde 17 ile ikinci sırada yer aldı.

Xiaomi telefon satışı konusunda rekor kırıyor! Apple'ın gözü yaşlı! - Resim : 1

İlk çeyrekte Xiaomi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 artışla 49 milyon adet satış gerçekleştirirken, pazar payının yüzde 15'ini kaplayarak üçüncü sırada yer aldı. OPPO, 38 milyon adetlik sevkiyat ve yüzde 11'lik pazar payı ile dördüncü sırada yer aldı. Beşinci sırada, 37 milyon adetlik sevkiyatla vivo yer alıyor.

Evet listede Huawei yer almıyor. Çünkü Huawei o kadar az telefon sattı ki 6. sırada yani diğer kategorisinde kendine yer bulabildi. Amerika'nın yaptırımlarını artık hisseden ve satışlarda rakiplerinin çok gerisinde kalan Huawei'nin toplanmak için ne yapacağı merak ediliyor. Bakalım Çinli dev eski günlerine geri dönebilecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.