Mobil

Xiaomi ve Apple yükseliş, Samsung ise gerileme döneminde

Çinli üreticilerin mobil dünyasındaki etkinliği her geçen gün daha da artıyor. Apple ise yeni iPhone'larla iddiasını ortaya koydu.


Gartner, mobil dünyasına ilişkin 2014 yılı üçüncü çeyrek raporunu yayımladı. Toplamda 301 milyon akıllı telefonun satıldığı üçüncü çeyrekte  Samsung 73.2 milyon akıllı telefon satarak bir kez daha bir çeyreği lider olarak tamamladı. Ancak Güney Koreli üreticinin 2014 yılı üçüncü çeyrek satışları bir önceki yılla kıyaslandığında ise pazar payında ve satışlarda ciddi bir düşüş söz konusu. 

Apple cephesinde ise yüzler gülüyor. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın elde ettiği rekor satışlar üçüncü çeyrek sonuçlarına yansımış görünüyor. Cupertino merkezli teknoloji devi 2014'ün üçüncü çeyreğinde 38.1 milyon iPhone satarak geçen yıl aynı döneme oranla daha başarılı bir satış performansı ortaya koydu. 

1418669538_6.jpg

Mobil dünyasındaki etkinliğini her geçen gün artıran Huawei üçüncü çeyrek itibariyle çok az bir farkla mobil dünyasının üç numarasında yer aldı. Daha önce yayımlanan kimi raporlarda da Xiaomi'yi üçüncü sırada gördük. Huawei 15.9 milyon akıllı telefon satarak geçen yıla göre hem satışları hem de pazar payını artırmayı başardı. Geçtiğimiz yıldan bu yana en büyük sıçramayı gerçekleştiren üretici ise Xiaomi oldu. Dünyada sayılı ülkede operasyonu bulunan Xiaomi 15.7 milyon akıllı telefon satışıyla dev şirketlerin korkulu rüyası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Listenin beş numarasında Lenovo'yu görüyoruz. LG, Sony ve HTC gibi dünya devi diğer üreticiler ise ilk beşe girmeyi başaramadı. 

Akıllı telefon satışlarını bir kenara bırakıp genel telefon satışlara göz attığımızda; Samsung'un buradaki liderliği devam ediyor. Güney Koreli üretici genel satışlarda da ciddi bir satış kaybı yaşıyor. Geçen yıl aynı dönem 117 milyon telefon satan Samsung bu çeyrekte ise 94 milyon telefon satmayı başardı. Listenin ikinci sırasında Nokia'yı görüyoruz. Nokia'nın akıllı telefon pazarındaki etkinliği bitme noktasına gelirken, şirket genal telefon satışlarında ise 43.1 milyon satarak hala ciddi bir üretici konumunda. Listenin devamına alt bölümden göz atabilirsiniz. 

1418678238_6.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.