Xiaomi ve Leica'dan mobil fotoğrafçılıkta devrim

Xiaomi ve Leica işbirliği, mobil fotoğrafçılıkta yeni bir dönemi müjdeliyor ve kullanıcıların beklentilerini yükseltiyor.

Xiaomi ve Leica'dan mobil fotoğrafçılıkta devrim

Xiaomi, mobil fotoğrafçılık alanında önemli ilerlemeler kaydetti ve bu alanda birinci inç kamera sensörünü sunan akıllı telefon üreticilerinden biri oldu. Xiaomi ile Leica arasındaki iş birliği, Xiaomi telefonlarında çok daha güçlü kamera donanımı ve yazılımının doğmasına olanak tanıdı. Şimdi ise iki şirket, birlikte bir optik enstitüsü kurduklarını duyurdu.

Xiaomi ve Leica'nın Çin'deki optik enstitüsü, ultra hassas optik lensler tasarlamak, hesaplamalı fotoğrafçılıkta ideal performans elde etmek, lensler için en sıkı optik standartları sürdürmek ve Xiaomi'nin resmi web sitesinde belirtildiği üzere, Xiaomi'de ileri optoelektronik teknolojinin araştırılması ve uygulanması amacıyla kuruldu.

Xiaomi ve Leica'dan mobil fotoğrafçılıkta devrim

Bu enstitünün kurulmasında Xiaomi ve Leica'dan önemli katkıda bulunanlar var. Leica'nın premium Noctilux ve APO lenslerinin tasarımında önemli bir figür olan Peter Karbe, bu enstitüde optik uzmanı olarak görev yapacak. Xiaomi Grubu'nun Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Xiaomi Mobil Telefon Departmanı'nın Başkanı olan Zeng Xuezong, Direktör olarak hizmet verecek. Xiaomi Grubu Yazılım Teknik Ekibi'nin Başkanı Yi Yan ve Xiaomi Kamera Departmanı Genel Müdürü Wang Xuanran, Yardımcı Direktörler olarak görev yapacaklar.

Xiaomi ve Leica arasındaki iş birliği sonucunda oluşturulan bu enstitü henüz kurulmadı. Şu anda Pekin'de, Kamera Donanımı, Görüntüleme ve Objektif ve Subjektif Görüntü Kalitesi Değerlendirme üzerine üç büyük laboratuvar planlanıyor.

Xiaomi'nin mobil fotoğrafçılığı daha ileri bir seviyeye taşımayı hedeflediği görülüyor. Xiaomi 13 Ultra zaten güçlü bir kamera kurulumuna sahipken, Xiaomi 14 Ultra'nın daha iyi donanım getirmesi bekleniyor.