Mobil

Xiaomi ve Oppo'dan uygun fiyatlı katlanabilir telefonlar geliyor!

Katlanabilir telefon satışlarında lider durumda olan Samsung'un yakında Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3 telefonları piyasaya sürülecek. Pay kapmak isteyen Xiaomi, Oppo ve Vivo da çok yakında katlanabilir telefonlarını piyasaya çıkaracak.

Xiaomi ve Oppo'dan uygun fiyatlı katlanabilir telefonlar geliyor!

Katlanabilir telefonlar oldukça heyecan uyandırıcı olsa da bir türlü yayılabilmiş değiller. Bunun elbette başlıca sebebi katlanabilir telefonların fiyatı. Aynı zamanda katlanabilir ekranların ekran koruyucuları cam değil de plastik olduğundan çizilmelere karşı dayanıklı olmaması da insanları katlanabilir telefonlara geçme konusunda tereddüte sevk eden problemlerden biri. Ekranların çizilebilirliği konusunda pek ilerleme kaydedilemese de en azından fiyatlar konusunda sevindirici gelişmeler yaşanacak gibi.

Samsung katlanabilir telefonda pazar lideri

Katlanabilir ekrana sahip telefonlar konusunda en iyi satış rakamlarına ulaşan firma elbette ki Samsung. Bunda dünyanın küresel ölçekte satışa sunulan ilk katlanabilir telefonu olan Galaxy Z Fold’un ve onun devamı olan Galaxy Z Fold 2’nin payı elbette yüksek. Sonrasında çıkan Galaxy Z Flip de küçük ekranlı istiridye tarzı katlanabilir telefon isteyenler için küresel ölçekteki tek seçenek.


Çekince uzayan yuvarlanabilir ekranlı Oppo X 2021

Huawei saf dışı bırakıldı

Samsung’un yeni katlanabilirleri olan Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3 önümüzdeki Ağustos ayında tanıtılacaklar. Özellikle Galaxy Z Flip 3’ün çıkış fiyatı 1000 doların altında olan ilk katlanabilir telefon olması bekleniyor. Fakat Çinli rakipler de boş durmuyor. Katlanabilirler konusunda en büyük Çinli rakip olan ve hatta Samsung’dan önce katlanabilir telefonunu piyasaya süren Huawei Amerikan ambargosu ile küresel pazarda saf dışı edilmişti. Elbette Huawei’nin katlanabilir Mate X ve Mate XS telefonları da oldukça yüksek fiyat etiketlerine sahipti.

Xiaomi, Oppo ve Vivo katlanabilir telefonlarını piyasaya sürecek

Şimdi ise Samsung’un önünde daha ciddi rakipler var. Xiaomi, Oppo ve Vivo katlanabilir telefonlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bildiğiniz gibi Xiaomi aslında bir katlanabilir telefon piyasaya sürdü. Mi Mix Fold adındaki bu cihaz güçlü özellikleri ve dünyanın ilk sıvı lens sistemine sahip telefonu olması ile yüksek sayılabilecek 1500 dolarlık bir fiyat etiketine sahip ve şimdilik maalesef sadece Çin içerisinde satışta. Çok büyük ihtimalle de Mi Mix Fold Çin dışarısına resmi olarak çıkmayacak. Fakat Xiaomi’nin geliştirdiği yeni katlanabilir telefonun yakında piyasada olacağı ve küresel ölçekte satışa sunulacağı düşünülüyor.

Yuvarlanabilir ekranlı telefon: Oppo X 2021 

Oppo’nun ise katlanabilirler konusunda daha ilginç bir planı var. Firma 2020’nin sonuna doğru Oppo X 2021 konsept telefonunu görücüye çıkarmıştı. Aslıda normal bir telefon gibi görülen Oppo X 2021’in çekince uzayan bir ekranı bulunuyordu. Bunu da ekranının kasa içerisinde yuvarlanabilmesine borçlu idi. Bu telefonun hiçbir zaman seri üretime geçmeyeceği düşünülse de Oppo’nun yuvarlanabilir ekranlı benzer bir telefonu çok yakında tanıtacağı ile ilgili haberler dolaşmakta. Hatta 2021’in güz aylarında piyasaya dahi çıkabileceği düşünülüyor.

Vivo’nun katlanabilir planları hakkında şimdilik pek bir detaya sahip olmasak da rekabeti kızıştırmaya hazırlandığını biliyoruz. Katlanabilir ve yuvarlanabilir telefonların gelecek yıl 10 milyon adeti aşkın satacağı düşünülüyor. Hatta Samsung’un daha önce bahsi geçen yeni iki modelinin satış hedefinin bir yıl içerisinde 7 milyon olduğunu düşünürsek belki de gelecek yıl katlanabilir telefon satışları 10 milyonu hayli hayli geçebilir de. Haliyle Samsung ve 2023’te katlanabilire geçeceği düşünülen Apple hariç tutulursa dünyanın en çok satan üç firması olan Xiaomi, Oppo ve Vivo’nun da bu yarıştan geri kalmayacağını düşünüyoruz. Bu da fiyatlara olumlu yansıyacak ve teknolojinin yayılması ile kısa sürede belki de 500 dolar ve altı bir rakamda katlanabilir telefonlar görmemizi sağlayacaktır.

Yorumlar
Titanli
Kalemi yok ..olsaydı kalemi alırdık hemde 2 veya 3 adet...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.