Mobil

Xiaomi Xiaomi olalı böyle kazık yemedi

Xiaomi son günlerde boşa saçtığı paralarla gündemde. Fakat son olay teknoloji dünyasını takip edenlere de yok artık dedirtti.

Xiaomi Xiaomi olalı böyle kazık yemedi

Akıllı telefon pazarındaki yükselen isimlerden biri olan Xiaomi kısa bir süre önce logo değiştirdi. Zaten son dönemde pek çok küresel şirket logo değiştirdiği için buraya kadar bir sorun yok.

Malum son dönemde baktığımız zaman pek çok ismin logosunu değiştirdiğine tanıklık ediyor. Otomobil dünyasındaki dev isimlerden, teknoloji sektöründeki küresel isimlere kadar birçok firma logosunu yeniledi.

Nitekim Xiaomi de bu isimlerden biri oldu. Dilerseniz aşağıdan yeni ve eski Xiaomi logosuna göz atabilirsiniz.

Yeni logoya baktığımız zaman sadece köşe hatlarının ovale döndüğünü görüyoruz. Onun haricinde font ve renk gibi unsurlar aynı kalmış. Yani aradaki tek farkın ovalleşen köşeler olduğunu söyleyebiliriz.

Peki sizce Xiaomi bu logo için ne kadarlık bir ödeme yapmıştır?

Xiaomi Xiaomi olalı böyle kazık yemedi

Normal şartlarda birisi size bu logoyu getirse ödeme bile yapmayı reddedebilirsiniz. Lakin kurumsal alanda işler bu şekilde yürümüyor. İlla ki bir ödeme yapmanız gerekli. 3 - 5 birşeyler atarım diye düşünebilirsiniz. Fakat Xiaomi yetkilileri bu logo için 300 bin doların üzerinde bir meblağ ödemişler. Küsuratı ile yaklaşık olarak 302 - 305 bin dolar arası bir rakam. Elbette bunlar Çinli kaynakların iddiaları.

Dürüst olmak gerekirse bu logo için bu kadar para ödemek kazık yemek ile eş anlama gelmektedir. Tamam logo modernleşmiş vs. vs. fakat yine de biz arada o kadar keskin farklar göremedik.

Gerçi günümüzde görünmez heykel diye satılan ve ortada hiç birşey olmayan esere 15 bin dolar veren zihniyet, böyle bir logoya da 300 bin dolar verebilir. 

Yorumlar
Tercüman
Logoya bu kadar para ödemeseydi muhtemelen logosunu değiştirdiğinden haberimiz olmayacaktı. Ve ya da logosunu değiştirdiğini fark etmeyecektik.
Cevapla
tayfun sazak
bu xiaomi ne kadar güclendini ve rakiplerini geride biraktini gösterir sizede eleştirmek düşer
Cevapla
Yakup
Bende ne yapmış da kazıklanmış diye düşünüyordum. Adamlar global kapsamda ün kazanmış bir şirket. İstediğini yapabilir. Böyle ucuz haberler yapmayı lütfen bırakın artık.
Cevapla
Memmeett
Sana el atmış olablr
Cevapla
Fatih
İmamoğlu Xiaomi'ye demi el atmış
Cevapla
Ahmet gürcan
İmamoğlu'nun Xiaomi firmasının logosu ile nasıl bir ilişkisinin olduğunu izah edin ki anlıyalım bizde ona göre ondan hesap soralım değerli Arkadaş...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.