Mobil

Xiaomi'de yüzler gülüyor! Amerika geri vites yaptı!

Çinli teknoloji devi Xiaomi, Amerika'ya kök söktürmeyi başardı. Amerika, Xiaomi'yi kara listeden çıkarma kararı aldı. Darısı Huawei'nin başına.

Xiaomi'de yüzler gülüyor! Amerika geri vites yaptı!

Çinli firmalara karşı olan tutumu ile eleştirilen Amerika Birleşik Devletleri, Huawei yasağı ile çizgiyi aşmıştı. Hızını alamayan Amerika, geçtiğimiz aylarda sürpriz bir şekilde Xiaomi'yi de kara listeye almıştı. ABD Savunma Bakanlığı'nın kara listeye aldığı Xiaomi için bugün sevindiren haber geldi.

Xiaomi yasağı kaldırıldı! Amerika geri vites yaptı!

Joe Biden yönetimi Donald Trump'tan aldığı enkazı temizlemek için bugün geç de olsa aksiyon aldığını açıkladı. Xiaomi yasağının Trump yönetimine ait olduğunu böyle bir yasağın haksızlık olacağının altını çizdi. Xiaomi'nin kara listeden çıkması ile gözler Huawei'ye çevrildi.

Bildiğiniz gibi Huawei yıllar önce Android lisansını kaybetmiş ve Google Mobil Servisleri'nden mahrum kalmıştı. Yaptırımlardan dolayı işlemci de üretemeyecek duruma gelen ve elindeki Kirin 9000 serisi işlemciler ile öylece kalakalan Huawei, telefon pazarında ağır darbe almıştı.

Anavatanı Çin'de bile bu yılın ilk çeyreğinde ilk beşe giremeyen Huawei için işler daha da kötüleşmeden Amerika'nın yasakları kaldırması gerekiyor. Huawei yasağı da bildiğiniz gibi takıntıları ile ünlü Trump ve yönetimi tarafından getirilmişti. Joe Biden yönetimi görünüşe göre daha ılıman bir politika izleyerek rakiplerine nefes aldıracak.

Xiaomi için yasak kararını hızlı bir şekilde bozan Amerika'nın önümüzdeki dönemde Huawei'yi de kara listeden çıkarmasını umuyoruz. Teknolojinin gelişimi sadece Amerikalı firmalar ile olmaz. Rakiplere de şans ve fırsat verilir ki teknoloji gelişir. Hatta bu durum Amerika'daki Silikon Vadisi'nin ana mottosudur.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.