Mobil

Xiaomi'den geleceğe yönelik büyük hamle!

Xiaomi CEO'su şirketin yeni bir insansız fabrika inşaatına başladığını duyurdu! Şirket bu fabrikalar ile zamandan ve paradan tasarruf edecek gibi görünüyor.

Xiaomi'den geleceğe yönelik büyük hamle!

Xiaomi'nin CEO'su Lei Jun, şirketin tam otomatik insansız bir şekilde akıllı telefon üretilebilecek büyük bir tesisin inşaatına başlandığını duyurdu.

Geçen yıl Ağustos ayında Xiaomi, Akıllı Fabrika'nın ilk aşamasını başlatmıştı. Geçtiğimiz sene kurulan fabrika yılda bir milyon cihaz üretebilecek kapasiteye sahip robotlardan oluşuyordu. Şirket projenin ilk aşamasında, insan katılımı olmadan veya minimum insan katılımı içeren tesislerin üzerine çalışmaya başlamıştı

Xiaomi insansız fabrika temellerini attı!

Kazanılan deneyimden ve ortaya çıkan verilerden yola çıkarak Xiaomi, yılda 10 milyon akıllı telefon üretme kapasitesine sahip olacak ikinci bir üretim tesisinin temelleri attı. Her iki tesis de Pekin'de bulunuyor.

Bu girişimin şirkete yılda en az 9.3 milyar Dolar kazanç sağlaması bekleniyor. Bu tesislerin ne kadara mal olduğu bilinmese de çok enteresan bir girişim olduğunu söylemek gerek çünkü bu tesisler öğle yemeği, molalar, hafta sonları ve tatiller olmadan 24 saat boyunca aralıksız çalışacak. Her üç saniyede bir telefonun montajı, testi ve paketlemesi robotlar tarafından gerçekleştirilecek.

Çinli akıllı telefon üreticisinin bu hamlesi, diğer telefon üreticilerinin de aynı şekilde bu tür fabrikalar açmasıyla sonuçlanabilir. Bu tesisler elektronik cihazalar üreten şirketler açısından güzel olsa da, insanlık için pek iç açıcı olmayabilir. Çünkü ileride bu tür hamleler işsizliği artırabilir.

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikrinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Yorumlar
talat akhun
çok büyük bir adım bi. daha olmasın
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.