Mobil

Xiaomi’den işlemci atağı!

Xiaomi, üzerinden çalıştıkları işlemci teknolojisinden vazgeçmiyor. Uzun süredir üzerinde çalıştıkları işlemciyi, sessiz sedasız geliştiriyorlar!

Xiaomi’den işlemci atağı!

Yakın geçmişte, lider konumda olan Huawei’nin, ABD hükümeti ile yaşadığı sorunlardan dolayı kendi işlemci teknolojileri geliştirmek zorunda kaldığını biliyoruz. Akabinde pazarda oluşan bu boşluğa Xiaomi’nin yerleşmesi ile, ambargo ihtimali Xiaomi’yi harekete geçirmiş durumda.

Herhangi bir Ambargo ihtimaline karşı hazırlıksız yakalanmak istemeyen Xiaomi, kendi işlemcisini Çin sınırları içerisinde üretmeyi istiyor. Bu hedefte daha önce Huawei kadar baskın bir politikaları olmasa da, son gelen bilgiler, Xiaomi’nin kendi işlemcilerinden vazgeçmediğini gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta gördüğümüz, Xiaomi’nin kendi işlemcisi olan Surge C1, grafik işleme odaklı bir işlemciydi. Xiaomi CEO ve kurucusu Lei Jun, yaptığı açıklamada Surge C1’in geliştirme sürecinin 2017’den beri yaptıklarını ve kendi işlemcilerinin geliştirmenin 7 yıllık bir süreç  doluğunu açıkladı.

Xiaomi’den işlemci atağı! - Resim : 1

Kaynaklara göre Xiaomi, 2019’dan günümüze kadar 34 şirkete yatırım yapmış durumda. Bu şirketler, genel itibari ile elektronik veya akıllı telefon parçaları üzerine çalışan şirketler. Bu şirketlerin yanısıra, Xiaomi, diğer alanlarda hizmet veren 25 şirkete daha yatırım yaptı.

Diğer gelen bilgilere göre, Xiaomi en az Apple kadar akıllı telefon üretim ve piyasaya sürme kapasitesine sahip durumda. Geçtiğimiz yılı yüzde 17 pazar payını arttıran Xiaomi, ABD baskıları ile yavaşlamak zorunda kalan Huawei’nin açtığı boşluğa yerleşmiş gibi görünüyor.

Yorumlar
Mehmet Barıldar
Yinede iyi bir işlemciye benziyor
Cevapla
Yusuf Erkol
Snapdragon kadar olamaz ama olursa helal olsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.