Mobil

Xiaomi'den Türkiye bombası! Bravo!

Bildiğiniz gibi Xiaomi Türkiye'ye yatırım yapmayı planlıyor. İşte bu yatırım hakkındaki tüm detaylar!


Akıllı telefon pazarının en önemli isimlerinden birisi olan Xiaomi, son dönemlerdeki başarısı ile dünyanın en çok telefon satan üçüncü üreticisi olmayı başarmıştı. Fiyat-performans anlamında beklentilerin yukarısına çıkmayı başaran Çin merkezli teknoloji devi, yakın zamanda Türkiye'ye de yatırım yapmayı planlıyor. Şirket böylelikle Türkiye pazarı için rakipleri karşısında ciddi bir avantaj elde edeceğini düşünüyor. Hatta şirket yetkililerinin aklında uzun vadede Türkiye'nin en çok satan akıllı telefon üreticisi olma hayali var.

Xiaomi Türkiye yatırımı ile bomba gibi geliyor!

Xiaomi Türkiye yatırımlarına hızlı bir giriş yapacak. Ortaya çıkan detaylara bakılacak olursa markanın ilk etaptaki yatırımı 20 milyon doları bulacak. Şirketin fabrika için seçtiği yer ise İstanbul Avcılar'da bulunuyor. Buradaki fabrikada yaklaşık olarak 2 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Daha sonraki süreçte ise Xiaomi'nin kapasite artışına gideceği ve istihdam oranını daha da yükselteceği ifade ediliyor. Bu sayede ilk etapta 20 milyon dolar ile başlayan bu yatırım serüveni, ikinci yatırım dalgası ile beraber 40 milyon dolara kadar gelecek.

Şu anda ülkemizde akıllı telefon üretmeyi düşünen bir başka marka daha bulunuyor. Evet, tahmin ettiğiniz gibi Oppo'dan bahsediyoruz. Yaptığı reklam çalışmaları ile buraya verdiği önemi gösteren Oppo, çok geçmeden Türkiye'de telefon üreteceğini ilan etmişti. Şirket bunun için İstanbul Tuzla'da bulunan bir fabrikayı kiraladı. Oppo'nun Şubat ayında telefon üretimi yapmaya başlayacağı ve şirketin tüm bu yatırımlar için 50 milyon doları gözden çıkardığı ifade ediliyor. 

Yorumlar
kalender
Xaomi bence ucuz ve kaliteli bir telefon Ben ilk xaomi mi5 ile başladım o zaman Türkiye piyasasında pek yoktu hatta o ne diye soruyorlardı .Ama adamlar şimdi bir dünya markası olma yolunda yani diger markalara tonla para vermek anlamsız
Cevapla
Gurundig
Bu Xiaomi ve oppo ülkemize yatırim yapması bir yandan iyi oldu çünkü teknolojiyi daha iyi ve öğrenilir olarak ileriki mobil teknolojisini de ülkemize kazandıracak, lakin bizim insanlarımız halen yok şu bu derdindeler. Ülkemiz gelişmesi ve ilerlemesi için birşeyler yapılmalı, dünya da iki şey var bir icraat yapanlar iki icraat yapanların icraatını alıp kullananlar. Biz hep hazir aldık ve alıyoruz neden uretmiyoruz ki, teknolojimiz gelişse herşey güzel olur. Mesela Apple ve Microsoft ABD değilde Türkiye şirketi olup dünyaya nam salabilirdi aman neyse çok hayal kurmak da zor ülke de saldıran ve karşı çıkan çok kişi var. İlk önce kendi aile akrabam.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Robot işçi neden kullanılmıyor ki hatasız cep uretilirdi. İnsan eli değmeden cep üretimi şahane
Cevapla
Yunus
Çinlilere ucuz işçi derdim Allah'ın sopası yok adamlarin gözünde biz ucuz işçi olduk
Cevapla
HbbBLT
S.a. ucuz işçilikten değil vergiler arttığı için ülkemizde üretim yapmaya geliyorlar, maliyetlerini düşürmek için
Hakan
Umarım yapmazlar ozaman piyasada muadilleri ne göre fiyat biçerler. Şimdç ne güzel ucuz ucuz alıyoruz. Ozaman bir samsung vs. Den farkı kalmaz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.