Mobil

Xiaomi'nin telefon satışı yasaklanacak mı? İşte cevabı

Geçtiğimiz günlerde Çinli akıllı telefon üreticilerinin belirli pazarlarda cihaz satışının yasaklanacağı söylentileri çıkmıştı. İşte tüm detaylar.

Xiaomi'nin telefon satışı yasaklanacak mı? İşte cevabı

Geçenlerde Hindistan hükümetinin, Çin akıllı telefon pazarından çıkan ve 150 dolar altında fiyatlandırılan Çinli markalar tarafından üretilen akıllı telefonları yasaklaması gündeme gelmişti. Bir çok Çinli şirketi ilgilendiren bu durum ile ilgili yeni bir gelişme mevcut. 

Çinli akıllı telefon üreticilerinin ürünleri yasaklanacak mı? İşte cevabı

xiaomi

Şimdi, yeni bir rapor, durumun artık böyle olmayabileceğini iddia ediyor. Daha önceki rapor, hükümet yetkililerinin Çin'de üretilen ucuz akıllı telefonları yasaklama hareketini ortaya koymuştu. Bunun sebebi ise ülkedeki, yerel markaları daha iyi tanıtmak ve Hindistan pazarında daha güçlü bir duruş kazanmalarına yardımcı olmaktı.

Şu anda, bölgedeki en popüler modeller Çinli şirketler tarafından üretilen cep telefonları. Görünüşe göre şirketlere yönelik bu yasak hayata geçmeyebilir. Bir CNBC TV18 raporuna göre, hükümetin şu anda böyle bir yasak için acil bir planı yok.

Raporda ayrıca, böyle bir yasağın hükümet tarafından onaylansa bile uzun bir süreç alacağı belirtiliyor. Süreç o kadar kolay olmayacak ve bir endüstri uzmanı, Hindistan'da satılan her 10 akıllı telefondan üçünün 150 doların altında fiyatlandırıldığını iddia ediyor. Bu fiyat segmentinde satılan tüm akıllı telefonların yüzde 78'i Çin merkezli markalar tarafından üretiliyor. Bu, temel olarak, bu Çinli markaların bu telefon kategorisinde bir hakimiyete sahip olduğu anlamına geliyor. Öte yandan, Apple ve Güney Koreli teknoloji devi Samsung gibi ABD'li markalar Hindistan pazarının sadece yüzde 20'sini oluşturuyor. 

Yorumlar
Ahmet
İyiki ysaklanmadı zaten niye yasaklıyorlar ki
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.