Mobil

Xperia XA2 ve XA2 Ultra kullanıcılarına Pie müjdesi!

ony, Xperia XA2 ve XA2 Ultra'yı da unutmadı. Geçtiğimiz sene tanıtılan Xperia XA2 ve XA2 Ultra için Android Pie güncellemesi sonunda geldi.

Xperia XA2 ve XA2 Ultra kullanıcılarına Pie müjdesi!

Özellikle üst segmentli cihazları için Pie güncellemesi yayınlayan Sony, Xperia XA2 ve XA2 Ultra'yı da unutmadı. Geçtiğimiz sene tanıtılan Xperia XA2 ve XA2 Ultra için Android Pie güncellemesi sonunda geldi.

946.7 MB boyutundaki 50.2.A.0.342 sürüm numarasına sahip olan günceleme ilk olarak Avrupa ülkelerinde dağıtılmaya başlandı. Günceleme Android Pie sistemine ek olarak kullanıcı arayüzünde bazı önemli değişiklikleri de beraberinde getiriyor.

Kamera ve bildirim ekranı değişiklikleri göze ilk çarpan detaylar. Ancak her kullanıcı bu kadar da şanslı değil. Çünkü gelen bilgilere göre bazı kullanıcılar güncellemeyi yükledikten sonra cihazların tamamen kitlendiğini ileri sürmekteler. 

Sony Companion yazılımını kullanarak sorunu çözemediklerini de dile getiren kullanıcılar, Sony’nin güncellemeyi geri çekmesi beklenmekteler ancak bu konuda henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. Güncelleme henüz Türk kullanıcıları için aktif edilmiş değil. İlerleyen günler mutlaka güncelleme indirilebilir olarak kullanıcılara sunulacaktır.

Peki Android Pie güncellemesi ile beraber bizleri ne gibi değişiklikler bekliyor? 

Görünüm

Android Pie, sisteme biraz daha kavis ve renk getiriyor. Büyük bir değişiklik yok ancak bazı köşelerin yumuşatıldığını görüyoruz. Örneğin Ayarlar menüsünde artık renkli simgeler var. Hızlı Ayarlar çubuğu ise düz simgeler yerine mavi dairelere yer veriyor.

Sağlık

Zaman, hepimizin en değerli kaynaklarından bir tanesi. Android Pie'ın yeni Dashboard işlevi, her gün telefonda ne kadar zaman geçirdiğinizi gösteriyor ve bu sürenin dağılımını uygulamalara göre listeliyor. Aynı işlev sayesinde telefonun kilidini kaç kez açtığınızı, kaç uyarı aldığınızı da görebiliyorsunuz. Facebook'ta ne kadar zamanımızı boşa geçirdiğimizi görmek, bazılarımız için faydalı olabilir.

Kullanım Limitleri

Dijital disiplini daha sıkı tutmak elinizde. Android Pie'ın yeni işlevi App Timers, uygulama bazında süre sınırı belirlemenize izin veriyor. Bu süre her gece yarısı baştan başlıyor. Süre sınırı dolmaya yaklaştığında bir uyarı alıyorsunuz. Süre bittiğinde ise uygulama simgesi gri hale geliyor. Evet, Instagram simgeniz grileşiyor.

Gece Modu

Android Oreo, Night Light işleviyle yatmaya yakın saatlerde ekrandaki mavi ışığı azaltarak gözlerinizi rahatlatıyor, uyku kalitenizi iyileştirmeye çalışıyordu. Yeni Wind Down işlevi ise bir adım ileri gidiyor ve "yatma zamanı" geldiğinde ekranı gri hale getiriyor ve Rahatsız Etme modunu açıyor. 

Pil Yönetimi

Android Pie, arka plandaki güç kullanımını Adaptive Battery sayesinde daha görünür yapıyor. Böylece Android, uygulamalara kullanım sıklığına göre davranıyor. Nadiren kullandığınız uygulamalar, en temel arka plan izinlerini kullanabiliyorlar. Bu durumda uyarılar gecikebiliyor ancak sonuçta daha az pil tüketimi gerçekleşiyor. Sık kullandığınız uygulamalar etkilenmiyor.

Uygulama Yapay Zekası

Android 9 Pie, kullanacağınız işlevleri siz aramadan önce tahmin ederek önünüze getiriyor. Bu birini aramayla ilgili bir kısayol, Spotify'daki bir çalma listesini devam ettirme veya taksi çağırmaya yönelik bir kısayol olabiliyor. Kısayollar, uygulamalar menüsünün üst sırasında görünüyor. Uygulama eylemleri, Google Asistan ve Play Store'daki arama çubuğunda da görüntüleniyor.

Ses Kontrolü

Android Pie, ses düğmelerini varsayılan olarak medya sesine atıyor. Böylece video çalmadan önce sesini kısabiliyorsunuz. Yani otobüste başlattığınız video son sesle açılmadan önce sesi kısmanız mümkün.

Bunun yanında ses arayüzünde artık bir sustur / normal / sadece titreşim düğmesi yer alıyor. Uyarı sesi seviyesini sıkça ayarlıyorsanız, bu değişiklik hoşunuza gitmeyebilir. Uyarı sesini ses kaydırma çubuğunun altındaki Ayarlar kısayolu ile değiştirebiliyorsunuz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.