Mobil

Xperia Z5 ile havuzda fotoğraf çekmek garanti dışı bırakıyor

Sony Xperia Z5 ile havuzda fotoğraf çekerseniz garantisi iptal oluyor.

Xperia Z5 ile havuzda fotoğraf çekmek garanti dışı bırakıyor

Xperia Z serisinin su altında kullanılabilir olması ile Sony köklü bir değişim oluşturmuş gibi görünüyor. Ancak üreticiye göre, bir fotoğraf çekmek için su altında Sony Xperia Z5 kullanırsanız, garantiyi geçersiz kılar. Bu aynı zamanda Xperia Z5ve  serisi Z5 Premium ile Z5 Compact için de geçerli.

Sony son ürettiği Android tabanlı Xperia Z  serisi akıllı telefonlar ve tabletleri genellikle toz ve su geçirmez olarak tanıttı ve reklamlarını bu yönde yaptı. Ayrıca şirketin tanıtım materyalleri genellikle Sony Xperia Z serisinin su altında kullanılabileceğini önerdi ve  cihazlarını su altında fotoğraf çekerken  gösterdi. 

Sony kendi su geçirmez akıllı telefonlar ve tabletlerini su altında iken kulam konusunda tutumunu değiştirmiş gibi görünüyor. 

1442036015_26xperiaz3-group.jpg

Sony Xperia Z5 suya ve toza karşı en iyi koruma sağlayan IP68 sertifikası ile tanıtıldı. Ancak şirketin resmi sayfasında,” Cihazı tamamen su altına koymak ya da deniz suyu, tuzlu su, klorlu su veya sıvılara maruz kalmamalıdır. İstismar ve cihazın uygunsuz kullanımı garantiyi geçersiz kılacaktır.” uyarısı şaşırttı.

Hemen ardından Sony su ve toz koruması hakkında şirketin tutumunun detayları için web sitesinde özel bir sayfaya bağlıyor. Sony kullanıcıyı "Böyle fotoğraf çekmek gibi nedenlerle aygıt sualtında kullanılmamalıdır" diye uyarıyor. Ayrıca şirket, yağmur damlaları, üzerine içecekler dökülmesi ve ıslak parmaklar ile kullanılması kabul edilebilir olduğunu ancak, cihazı defalarca sualtında kullanmamanızı öneriyor.

Sizce şirketin bu tutumu normal mi?

Sonraki sayfalarda Sony’nin Xperia Z modellerini su altında gösteren tanıtım görsellerini inceleyebilirsiniz.

Xperia M2 Aqua

1442035729_xperia-m2-aqua.jpg

Xperia Z3 Tablet Compact

1442035806_xperia-z3-tablet-compact.jpg

Xperia Z2

1442035836_xperia-z2.jpg

Xperia ZR

1442035876_xperia-zr.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.