Mobil

Xperia Z5 Premium'un ekranı her zaman 4K çözünürlükte değil

Yapılan analizler Xperia Z5 Premium'un Full HD çözünürlük modunda çalıştığını gösteriyor.

Xperia Z5 Premium'un ekranı her zaman 4K çözünürlükte değil

Üst seviye mobil cihazlarda Quad HD çözünürlüklü ekrana geçmediği için eleştirilerin hedefinde olan Sony, kısa süre önce sonra eren IFA 2015 etkinliğinde tam 4K Ultra HD çözünürlüklü (Full HD’nin 16 katı) Xperia Z5 Premium akıllı telefon duyurdu. 5,5 inç büyüklüğünde bir ekran taşıyan Xperia Z5 Premium 4K çözünürlüklü ekrana sahip ilk akıllı telefon olurken, inç başına 806ppi değerle bu alanda bir rekorun da sahibi oldu.

Xperia Z5 Premium ekran özellikleriyle dikkat çeken bir telefon olduğu için konuya ilişkin analizler kısa süre içerisinde yapılmaya başlandı. İlk olarak GSMArena sitesi telefonun ekranını mikroskopla inceledi. Yapılan incelemelere göre Xperia Z5 Premium, RGB alt piksel dizilimine sahip IPS LCD ekrana sahip. Bu ekran 2.160 x 3.840p başka bir ifadeyle 4K Ultra HD çözünürlükte. Telefon ekranında inç başına 806 piksel yoğunluğu bulunuyor. Site aynı zamanda yüksek çözünürlüklü ekranı OnePlus 2'nin Quad HD paneliyle karşılaştırıyor. 

Xperia Z5 Premium ekran teknik detayları;

1441726834_gsmarena002.jpg

OnePlus 2 ekran teknik detayları;

1441726870_gsmarena003.jpg

Ancak yapılan mikroskop incelemesi Sony’nin Xperia Z5 Preium’un ekranında farklı bir piksel dizilimi kullandığını ortaya çıkardı. RGB biçiminde düzenlenmiş fakat biraz alışılmışın dışında olan altpiksellerde göze ilk çarpan şey ise her dördüncü sırada (satırda) yönü değiştiren balık kılçığı şeklindeki desen. Bu durum düz dikey şeklindeki çizgilere ne olacağı sorusunu akıllara getiriyor. Bu soruya en belirgin cevap ise diğer pikselleri devreye sokan bir çeşit altpiksel oluşturmak olabilir. 

Farklı kaynaklarca yapılan haberlerde ise Xperia Z5 Premium’da kullanılan ekranın Full HD çözünürlükte olduğu da saptandı. Örneğin alt bölümde Xperia Z5 Premium’dan alınan bir ekran görüntüsüne yer verdik. Bu görüntü Full HD çözünürlükte.

1441727260_4k-sony-xperia-screenshot-8317287a2388822d.jpeg

Buradan Sony’nin Xperia Z5 Premium’da kimine göre akıllıca kimine göre ise aldatmaca bir hamle geliştirdiğini görüyoruz. Xperia Z5 Premium’un ekranı farklı piksel dizilimi ve geliştirilen yeni ekran yazılımı sayesinde 4K Ultra HD ve Full HD çözünürlüklerde çalışıyor. Telefon gerek görüldüğünde 4K ekranı devreye sokuyor. 4K çözünürlüklü içeriklerin (video, fotoğraf) görüntülenmesi esnasında 5.5 inçlik ekran 4K çözünürlük moduna geçiş yapıyor. Arayüzde gezinme ya da 4K olmayan içeriklerde ise ekran Full HD modunda geri dönüş yapıyor. 

Sony’nin bu hamlesi hem GPU performansında hem de pil noktasında telefona önemli avantajlar sağlıyor. Zaten 4K çözünürlüklü ekrana ve Snapdragon 810 işlemcisine sahip bir telefonun 2 gün pil süresine sahip olması başka bir şekilde açıklanamaz. Üstelik telefon aman aman bir büyüklükte (3450mAh) pil de bulundurmuyor. İşin diğer boyutunu ele aldığımızda ise Xperia Z5 Premium’un yüksek çözünürlüklü ekranın kullanımın her anında tecrübe edememek birçok kullanıcı için hayal kırıklığı olacaktır.

Netice olarak; Xperia Z5 Premium kağıt üzerinde 4K Ultra HD çözünürlüklü bir ekrana sahip ancak yüksek çözünürlüklü ekranın nimetlerini tüm kullanım senaryolarında göremeyeceğiz. 

Sony'nin bu hamlesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.