Mobil

Xperia Z’ye saf Android desteği!

AOSP geliştiricileri Xperia Z'yi proje kapsamına aldıklarını resmi olarak açıkladı.

Xperia Z’ye saf Android desteği!

Sony’nin 2013 yılı amiral gemisi Xperia Z, Android 4.1.2 ile kullanıcıların beğenisine sunulurken, Sony lansman esnasında telefon için Android 4.2 güncellemesinin kısa süre içerisinde yayınlanacağını duyurmuştu. Xperia S’teki tecrübeye dayanarak kısa süreden kastın yine 6-7 aylık bir süreyi kapsadığını ifade edebiliriz. Zira bakıldığında telefonun tanıtılması üzerinden 4 aydan fazla süre geçti.

Xperia Z kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir gelişmeye değinecek olursak, Android geliştiricileri AOSP (Android Open Source Project) yazılımıyla telefona destek vereceklerini açıkladı. Benzer destek geçtiğimiz yıl Xperia S için de verilmişti.

Android işletim sistemi projesinin adı olan AOSP için saf Android ifadesini kullanmak yanlış olmaz. Diğer üreticilerin aksine kaynak kodlarına herhangi bir arabirim dahil edilmez, hatta Google dosyaları bile söz konusu ROM’un içeriğinde yer bulmaz. Kullanıcı dilerse istediği Google uygulamasını GAPPS adı verilen dosyalardan yükleyebilir.

Xperia Z’nin AOSP tarafından destekleneceği Sony tarafından resmi olarak açıklandı. ROM’un yüklü olduğu videoya bakılacak olursa, yazılım ilk aşamada stabil görünüyor. SD-kart, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, LED ışık ve sensörler çalışırken; sesli arama ve kamera noktasında Sony ve geliştiriciler ortak bir çalışma yürütmeye devam ediyor.

Yorumlar
experia z bana tuhaf geldi.kötü anlamında değil.renginden mi ne itici geldi.kamerasını test ettim eleştiriye açık bir 13mp olduğunu söylicem fanatikler kızıcak bana.gakko duymasın :)
Cevapla
20.42 misafir gardaş baş tacısın niye kızayım.
Cevapla
Can gardaş hayırlı olsun Allah pişman etmesin..
Cevapla
Can
Xperia Z kullanıyorum , Pazartesi akşamı aldım , geçişler falan oldukça hızlı performanstan bir şikayetim yok ,bu çalışma gerçekleşirse , performansın artıcağından şüphem yok fakat en nefret ettiğim görünüş android 4.0.4 ve ben güncellemeyi düşünmüyorum.
Cevapla
Xperia Z inşallah banada nasip olur birgün mesleğe geçersem alacam.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.