Yapılan bir araştırma hangi akıllı telefonların daha az değer kaybettiğini ortaya koydu

Akıllı telefon fiyatlarının artmasıyla birlikte ikinci el akıllı telefon pazarının hareketlenmesi, akıllara hangi telefon daha az değer kaybeder sorunu getirdi.

Yapılan bir araştırma hangi akıllı telefonların daha az değer kaybettiğini ortaya koydu

Geçtiğimiz yıl, her alanda olduğu gibi teknoloji ürünlerinde de fiyat artışlarının yaşandığı bir yıl oldu. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ülkelerde gerek Apple gerekse de Samsung modellerinin yıl içerisinde ciddi zamlarla karşı karşıya kaldıklarını biliyoruz. Nitekim tanıtıldığı tarih olan Eylül 2021’de ülkemizdeki satış fiyatı 11.999,00-TL olarak belirlenen iPhone 13’ün şu an ki fiyatının 27.999,00-TL olması, işlerin geldiği noktayı da açıkça ortaya koyuyor.

Akıllı telefon fiyatlarının bu kadar yükselmesi ise akıllara “acaba bu telefonu daha sonra satmak istersem ne kadar değer kaybeder” sorusunu getirdi. Bu konuya ilişkin araştırma yapan bir şirket ise ortaya oldukça ilginç sonuçlar içeren bir rapor çıkarttı.

Yapılan bir araştırma hangi akıllı telefonların daha az değer kaybettiğini ortaya koydu

Buna göre iPhone modelleri Samsung modellerine göre çok daha az değer kaybı yaşıyor. Buna göre eğer kendinize bir iPhone 13 Pro Max aldıysanız ve 1,5 yıl kullandıysanız, bu sürenin sonunda %44’lük değer kaybıyla elden çıkartmanız mümkün. Eğer tercihinizi iPhone 14 Pro Max’ten yana kullanıp yaklaşık 6 ay kullandıysanız da o zaman değer kaybınız %27 civarı olacaktır.

Ancak benzer süreler için ele alınan Samsung modellerinde bu oranlar çok daha fazla artıyor. Uzun süreli genel bir değerlendirme yapıldığında ise, Apple modellerinin ortalama değer kaybının %70 Samsung modellerinin ise %90 oranında olduğu anlaşıldı. Tabi tüm bu oranların Amerika Birleşik Devletleri için geçerli olduğunu, ülkemizde ise enflasyon etkisiyle 11.999-TL’ye alınan iPhone 13’ün şimdilerde kullanım durumuna göre 15-20 bin bandında rahatlıkla satılabileceğini belirtelim.