Yeni bir Çin markası da Türkiye’de akıllı telefon üretecek

Akıllı telefon üreticilerinden biri olan Hong Kong merkezli Infinix Türkiye için güzel haberi açıkladı. Türkiye’de yatırım yapacaklar.

Yeni bir Çin markası da Türkiye’de akıllı telefon üretecek

Hong Kong merkezli akıllı telefon üreticisi olan Infinix Türkiye’de üretim yapmak için kolları sıvadı. 2013 yılında Hong Kong’da kurulan şirket Fransa ve Kore’deki geliştirme merkezleri ve Fransa tasarım ofisi ile 30’dan fazla ülkede satış ağı bulunan akıllı telefon markasıdır. Ülkemizde pek bilinmeyen Infinix 1998 itibari ile Baytell ile ortaklık anlaşması yapmış ve Türkiye pazarına giriş yapmıştı. Şimdi ise her iki firma bu ortaklığı daha ileri taşıyarak Mayıs 2021 itibari ile Türkiye’de yerli üretim yapmak için çalışmalara başlıyorlar.

Yeni bir Çin markası da Türkiye’de akıllı telefon üretecek

Türkiye ortağı Baytell yaptığı açıklama ile akıllı telefon üretiminin Mayıs 2021 sonu itibari ile Türkiye’de başlayacağını duyurdu. ''Muhteşem fiyat performans ile daha da fark yaratacağız. Yerli ve Milli'' sloganı ile yola çıkan firma Mayıs sonunda üretim tesisinin resmi açılışını yapacak ve üretime başlayacak. Firma 2018 yılından beri giriş ve orta seviye modelleri ile Türkiye’de ürünlerini telefon pazarına sunuyor. Infinix akıllı telefon üretimine İstanbul’da bulunan fabrikasında pilot üretim olarak başlayacak.

Yeni bir Çin markası da Türkiye’de akıllı telefon üretecek - Resim : 1

Infinix uygun fiyatlı akıllı telefon modelleri ile dikkat çekeceğe benziyor. Şirketin S5, S5 Lite, HOT8, Note7 Lite modelleri ile giriş seviyesi segmentinde ürünleri mevcut. Bu modellerden hangilerinin üretileceği ile ilgili bir açıklama henüz yapılmadı.

Infinix ülkemizde yatırım yapan ilk üretici değil. Geçtiğimiz günlerde Çinli akıllı telefon üreticisi OPPO da Türkiye’de yatırım yapmış ve telefon üretmeye başlamıştı. Türkiye’de yatırım yapan ve üretime başlayan bir diğer firma ise Xiaomi. Ayrıca Samsung, Tecno ve benzeri birçok marka da Türkiye'de fabrika açacağını duyurdu ve bu konuda adımlar atmaya başladı. Görünen o ki akıllı telefon üreticileri, üretimi tek yerde tutmamak ve gümrük sorunları aşmak adına giriş ve orta segment telefonlarının üretim hattını başka ülkelere kaydırıyorlar. Ne dersiniz çok yakın zamanda akıllı telefon üretim üssü Türkiye olur mu?