Yeni Nexus 7'nin kaynak kodları yayımlandı

Google, ufak çaplı bir krize neden olan fabrika imaj dosyalarını resmi geliştiriciler blogu üzerinden indirilebilir hale getirdi.

Yeni Nexus 7'nin kaynak kodları yayımlandı

Kısa süre önce beraberinde Android 4.3’ü getirerek resmiyet kazanan Yeni Nexus 7, özellikle donanım anlamında birçok gelişme gösterirken, cihaz sahip olduğu özelliklerle Android tarafındaki en önemli ürünlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İşlemci tarafında Snapdragon S4 Pro birimine yer veren Google, söz konusu tabletin imaj dosyalarının yayımlanmasına gelindiğinde ise Qualcomm ile arasında ufak çaplı bir kriz yaşandı.

Tabletin fabrika imaj dosyalarının yayımlanmaması üzerine Android Açık Kaynak Projesi takım lideri Jean-Baptiste Queru görevini bıraktığını açıklarken, sorunun çözümüne ilişkin ise bir süredir girişimler sağlanıyor.

1376291849_new-nexus-7-1.jpg

Nihayet Qulacomm ile aradaki kriz çözüme kavuştu ve Google, geliştiriciler sayfası üzerinden tabletin hem fabrika imaj dosyalarını hem de donanım sürücülerini yazılım geliştiricilerin hizmetine sundu. Bu sayede kullanıcılar dilerse tableti orijinal hale getirebilecek ve geliştiriciler ise tablet için özel yazılımlar oluşturabilecek. Android Açık Kaynak Projesinin daha önce Qualcomm işlemciler kullanan Nexus One ve Nexus 4 modellerinde de benzer sorunlar yaşadığını hatırlatalım.

Yeni Nexus 7’nin fabrika imaj dosyasına buradan, donanım sürücülerine ise buradan ulaşabilirsiniz.